statystyki

Trzeba się pospieszyć, by uzyskać białe certyfikaty

autor: Jacek Karp, Michał Wach05.09.2017, 10:17; Aktualizacja: 05.09.2017, 10:22
Dofinansowanie może uzyskać właściwie każdy podmiot, w tym przedsiębiorcy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

Dofinansowanie może uzyskać właściwie każdy podmiot, w tym przedsiębiorcy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.źródło: ShutterStock

2 października br. mija ostatecznie termin składania wniosków o przyznanie świadectw efektywności energetycznej za modernizacje wykonane od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r.

Realizacja przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej wiąże się nie tylko z oszczędnościami energii, lecz także otwiera możliwość otrzymania konkretnych korzyści majątkowych, które przynajmniej częściowo zrekompensują poniesione koszty inwestycyjne. A to dzięki systemowi świadectw energetycznych. Te podmioty, które z własnych środków finansowych zrealizowały lub planują zrealizować przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, mogą bowiem wystąpić do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie specjalnych świadectw efektywności energetycznej (zwanych też białymi certyfikatami). A te można następnie spieniężyć na Towarowej Giełdzie Energii. Ale uwaga! 2 października 2017 r. mija termin składania wniosków przez te podmioty, które zrealizowały inwestycje w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r. Tak wynika z art. 57 ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. poz. 831 ze zm.).

Dla kogo dofinansowanie

Dofinansowanie może uzyskać właściwie każdy podmiot, w tym przedsiębiorcy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Istotne jest jednak, aby we wskazanym okresie podjąć działania, w wyniku których uzyskano oszczędność energii w ilości stanowiącej równowartość co najmniej 10 toe średnio w ciągu roku (1 toe = tona ropy naftowej o wartości opałowej równej 41 868 kJ/kg).

Za co świadectwo

Wśród inicjatyw służących oszczędności energii elektrycznej wymienia się zwłaszcza:


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane