statystyki

Trzeba się pospieszyć, by uzyskać białe certyfikaty

autor: Jacek Karp, Michał Wach05.09.2017, 10:17; Aktualizacja: 05.09.2017, 10:22
Dofinansowanie może uzyskać właściwie każdy podmiot, w tym przedsiębiorcy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

Dofinansowanie może uzyskać właściwie każdy podmiot, w tym przedsiębiorcy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.źródło: ShutterStock

2 października br. mija ostatecznie termin składania wniosków o przyznanie świadectw efektywności energetycznej za modernizacje wykonane od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r.

Realizacja przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej wiąże się nie tylko z oszczędnościami energii, lecz także otwiera możliwość otrzymania konkretnych korzyści majątkowych, które przynajmniej częściowo zrekompensują poniesione koszty inwestycyjne. A to dzięki systemowi świadectw energetycznych. Te podmioty, które z własnych środków finansowych zrealizowały lub planują zrealizować przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, mogą bowiem wystąpić do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie specjalnych świadectw efektywności energetycznej (zwanych też białymi certyfikatami). A te można następnie spieniężyć na Towarowej Giełdzie Energii. Ale uwaga! 2 października 2017 r. mija termin składania wniosków przez te podmioty, które zrealizowały inwestycje w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r. Tak wynika z art. 57 ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. poz. 831 ze zm.).

Dla kogo dofinansowanie

Dofinansowanie może uzyskać właściwie każdy podmiot, w tym przedsiębiorcy, osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Istotne jest jednak, aby we wskazanym okresie podjąć działania, w wyniku których uzyskano oszczędność energii w ilości stanowiącej równowartość co najmniej 10 toe średnio w ciągu roku (1 toe = tona ropy naftowej o wartości opałowej równej 41 868 kJ/kg).

Za co świadectwo

Wśród inicjatyw służących oszczędności energii elektrycznej wymienia się zwłaszcza:


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane