statystyki

NIK krytycznie o Funduszu Inicjatyw Obywatelskich

autor: Paulina Szewioła29.08.2017, 07:26; Aktualizacja: 29.08.2017, 08:49
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Zdaniem NIK sposób sprawowania nadzoru nad wykonaniem dotowanych zadań również nie gwarantował przestrzegania ustawowych zasad efektywności wykorzystania środków publicznychźródło: ShutterStock

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich mógł pełnić istotną rolę we wdrażaniu rozwiązań pilotażowych i zbieraniu doświadczeń w zlecaniu zadań publicznych i realizowaniu polityki państwa przy udziale organizacji pozarządowych. Jednak, w ocenie NIK, nie spełnił oczekiwań. Kontrola obejmowała lata 2012–2015.

FIO to wiodący program udzielania przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotacji z budżetu państwa sektorowi organizacji pozarządowych. Z wystąpienia pokontrolnego NIK wynika, że brakowało w nim przede wszystkim podstaw do rzetelnej oceny trwałości i jakości dotowanych projektów. Ich różnorodność, swoboda wnioskodawców w ustalaniu rezultatów i brak standardów ich pomiaru utrudniały ekspertom porównywanie nakładów i efektów pomiędzy wnioskami o dotacje zgłaszanymi do konkursów ofert.

Co więcej, sposób zarządzania programami FIO komplikował porównywanie nakładów i efektów pomiędzy poszczególnymi ofertami, a tym samym wybór w konkursach najbardziej efektywnych projektów.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane