statystyki

Użytkownik nieruchomości odpowie tylko wtedy, gdy działał w złej wierze

autor: Michał Culepa17.08.2017, 07:38; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:19
Czy można przyjąć dobrą wiarę muzeum tylko dlatego, że podstawą używania nieruchomości była umowa między nim a PAN.

Czy można przyjąć dobrą wiarę muzeum tylko dlatego, że podstawą używania nieruchomości była umowa między nim a PAN.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła roszczenia o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz o jej wydanie.

Uznał tak Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków.

Sprawa dotyczyła roszczenia o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz o jej wydanie. Wiesław K. miał być jednym z następców prawnych właścicieli kamienicy przy ul. Wilczej w Warszawie, obecnie zajmowanej przez Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk. PAN był wpisanym do księgi wieczystej użytkownikiem wieczystym kamienicy, którą udostępnił – na mocy umowy użyczenia – instytucji kultury, jaką jest Muzeum Zoologii. Wiesław K. dysponował natomiast od 2001 r. decyzją ówczesnego prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast stwierdzającą nieważność decyzji nacjonalizacyjnych odnoszących się do spornej kamienicy, a wydanych na podstawie dekretu Bieruta w latach 50. ubiegłego wieku. W efekcie pan K. pozwał zarówno muzeum, jak i PAN o wydanie swojej części kamienicy, a także o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części tej nieruchomości – po 3,6 mln zł od obydwu jednostek, czyli łącznie prawie 7,2 mln zł.

Sąd I instancji zasądził część żądanej kwoty od Muzeum Zoologii, a w stosunku do PAN oddalił powództwo. Po apelacji pozwanych sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo w pozostałej części, przypadającej na muzeum. To orzeczenie z kolei zakwestionował Sąd Najwyższy, który – uwzględniając skargę kasacyjną Wiesława K. – zwrócił sprawę sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpatrzenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • fox(2017-08-17 10:32) Zgłoś naruszenie 20

    Wniosek dla mnie jest taki, że niektóre sądy są mądre inaczej jak Rada Gminy Dopiewo. Kiedy wójt zajął mi moją nieruchomośc i zbudował studnię głębinową na podstawie sfałszowanego oświadczenia,to Rada Gminy stwierdziła, że wójt ma prawo do określania własności na podstawie przypuszczeń. Prokurator przesłuchał tylko mnie, a sąd stwierdził, że wójt tylko podpisuje oświadczenia pod rygorem art.233 kk , a nie przygotowuje ich. Morał jest taki, że głupi nie ma wpływu na stanowisko na którym go posadzą.

    Odpowiedz
  • op(2017-08-17 21:50) Zgłoś naruszenie 01

    Pytanie, czy prywatna osoba może położyć asfalt na drodze gminnej (przyzwolenie burmistrza ) do swojej posesji bez jakichkolwiek pomiarów geodezyjnych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane