statystyki

Użytkownik nieruchomości odpowie tylko wtedy, gdy działał w złej wierze

autor: Michał Culepa17.08.2017, 07:38; Aktualizacja: 17.08.2017, 08:19
Czy można przyjąć dobrą wiarę muzeum tylko dlatego, że podstawą używania nieruchomości była umowa między nim a PAN.

Czy można przyjąć dobrą wiarę muzeum tylko dlatego, że podstawą używania nieruchomości była umowa między nim a PAN.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła roszczenia o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz o jej wydanie.

Uznał tak Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków.

Sprawa dotyczyła roszczenia o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz o jej wydanie. Wiesław K. miał być jednym z następców prawnych właścicieli kamienicy przy ul. Wilczej w Warszawie, obecnie zajmowanej przez Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk. PAN był wpisanym do księgi wieczystej użytkownikiem wieczystym kamienicy, którą udostępnił – na mocy umowy użyczenia – instytucji kultury, jaką jest Muzeum Zoologii. Wiesław K. dysponował natomiast od 2001 r. decyzją ówczesnego prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast stwierdzającą nieważność decyzji nacjonalizacyjnych odnoszących się do spornej kamienicy, a wydanych na podstawie dekretu Bieruta w latach 50. ubiegłego wieku. W efekcie pan K. pozwał zarówno muzeum, jak i PAN o wydanie swojej części kamienicy, a także o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części tej nieruchomości – po 3,6 mln zł od obydwu jednostek, czyli łącznie prawie 7,2 mln zł.

Sąd I instancji zasądził część żądanej kwoty od Muzeum Zoologii, a w stosunku do PAN oddalił powództwo. Po apelacji pozwanych sąd II instancji zmienił wyrok i oddalił powództwo w pozostałej części, przypadającej na muzeum. To orzeczenie z kolei zakwestionował Sąd Najwyższy, który – uwzględniając skargę kasacyjną Wiesława K. – zwrócił sprawę sądowi apelacyjnemu do ponownego rozpatrzenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • fox(2017-08-17 10:32) Zgłoś naruszenie 20

    Wniosek dla mnie jest taki, że niektóre sądy są mądre inaczej jak Rada Gminy Dopiewo. Kiedy wójt zajął mi moją nieruchomośc i zbudował studnię głębinową na podstawie sfałszowanego oświadczenia,to Rada Gminy stwierdziła, że wójt ma prawo do określania własności na podstawie przypuszczeń. Prokurator przesłuchał tylko mnie, a sąd stwierdził, że wójt tylko podpisuje oświadczenia pod rygorem art.233 kk , a nie przygotowuje ich. Morał jest taki, że głupi nie ma wpływu na stanowisko na którym go posadzą.

    Odpowiedz
  • op(2017-08-17 21:50) Zgłoś naruszenie 01

    Pytanie, czy prywatna osoba może położyć asfalt na drodze gminnej (przyzwolenie burmistrza ) do swojej posesji bez jakichkolwiek pomiarów geodezyjnych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane