statystyki

Głosować może jeden małżonek, ale dywidenda jest dla obojga

autor: KT25.07.2017, 07:25; Aktualizacja: 25.07.2017, 08:44
Udziały w spółce z o.o. nabyte ze środków należących do majątku wspólnego, wchodzą do tego majątku.

Udziały w spółce z o.o. nabyte ze środków należących do majątku wspólnego, wchodzą do tego majątku.źródło: ShutterStock

Zdarza się, że udziały w spółce z o.o. obejmuje jeden z małżonków. Jednak do nabycia tych udziałów wykorzystuje część majątku stanowiącego wspólną własność małżeńską. Kto w takim przypadku jest wspólnikiem spółki i do kogo należą udziały?

Problem ten został rozstrzygnięty w uchwale Sądu Najwyższego wydanej 7 lipca 2016 r., (sygn. akt III CZP 32/16). Podkreślono w niej, że jeżeli do spółki z o.o. wniesiono środki pochodzące z majątku wspólnego małżonków, to objęty w zamian za to udział w spółce również wchodzi w skład tego majątku wspólnego. Według jednolitego orzecznictwa Sądu Najwyższego wszelkie wątpliwości dotyczące przynależności danego przedmiotu do majątków małżonków należy rozstrzygać na korzyść ich majątku wspólnego. Istnieje bowiem domniemanie, że przedmiot majątkowy nabyty przez jednego z małżonków w czasie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej wchodzi w skład majątku wspólnego męża i żony. Domniemanie to może zostać obalone tylko przez wykazanie, że nabycie nastąpiło ze środków finansowych stanowiących majątek osobisty.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane