Kadrowy wymiar sprawiedliwości: Ziobro otrzyma władzę, o której inni mogli pomarzyć

autor: Grzegorz Osiecki, Emilia Świętochowska17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 08:29
Jeśli do wpływu na kształt prokuratury dojdą uprawnienia do nominacji w sądach, Zbigniew Ziobro stanie się jedną z najsilniejszych postaci w rządzie

Jeśli do wpływu na kształt prokuratury dojdą uprawnienia do nominacji w sądach, Zbigniew Ziobro stanie się jedną z najsilniejszych postaci w rządzieźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Jeśli projekt ustawy o sądownictwie wejdzie w życie, minister sprawiedliwości otrzyma władzę, o jakiej wszyscy jego poprzednicy mogli pomarzyć. Pytanie, czy nie skończy się to jego odwołaniem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

 • asd(2017-07-18 14:10) Zgłoś naruszenie 10

  Ludzki mózg najbardziej odczuwa, jak mu się coś zabiera, więc jak ludzie nie mieli wpływu na wybór sędziów, na sądownictwo, bo się korporacja sama miała zreformować i wyszło jak wyszło, więc nie odczuwają straty i patrzą na to jak na igrzyska, jak teraz będą ich reformować politycy. Jak to się mówi, trafiła kosa na kamień. Jeżeli oczekuje się teraz zaangażowania społeczeństwa to trzeba było wcześniej o tym pomyśleć od 1989, aby społeczeństwo miało wpływ i obecną proponowaną zmianę mogło odczuć, że im się ten wpływ zabiera. Jak wszystko robiono, aby zmarginalizować społeczeństwo to teraz nie oczekuj od niego pomocy głupcze.

  Odpowiedz
 • uważam,że(2017-07-17 18:00) Zgłoś naruszenie 32

  w sądownictwie taki porządek jaki mamy mieć był zadekretowany już w 1928 roku,myślę że to nic nowego,a czy będzie lepiej to zależy od ludzi odpowiedzialnych

  Odpowiedz
 • Stan(2017-07-17 12:02) Zgłoś naruszenie 612

  No tak niemiecka gazeta to i niemiecka propaganda. Jakie są standardy powoływania sędziów w UE: - Niemcy: Minister federalny i parlament - Austria: Rząd - Dania: Minister sprawiedliwości - Szwecja: Rząd i parlament - Holandia: Minister sprawiedliwości - Hiszpania: Parlament Można by wyliczać do 27 razy. Tam to dopiero mają dyktaturę i faszyzm. Kretyńska gazeta pisze a następni łykają jak pelikany na tyle leniwi aby nie sprawdzić jak jest gdzie indziej. Dlaczego ta gazeta nie napisze o wyżej wymienionych dyktaturach? Polska po prostu wprowadza standardy jakie panują w UE. Nic poza tym.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Babcia(2017-07-17 11:53) Zgłoś naruszenie 42

  Ziobro opanuje kaczora dyktatora i go zmiecie z powierzchni jeszcze troche i zobaczymy ten spektakl Brawo zbyszku

  Odpowiedz
 • Polaków nie stać na Sądy(2017-07-17 11:38) Zgłoś naruszenie 413

  Polaków nie stać na koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • żólwie pospolite(2017-07-17 11:31) Zgłoś naruszenie 412

  Polska cała czeka na zmiany w sądach! Wielki czas, konia z rzędem temu,komu sądy szkody nie poczyniły, mając sprawy w toku...o opieszałości już nawet nie wspomnę... Weź kup w licytacji nieruchomość, to do przysądzenia zazwyczaj potrzebne lata, a do planu podziału z takiej sprawy też kolejne lata..Sądy to taka kapsuła czasu, zawsze zdąża, a że to trwa lata ? Kto by się tym przejmował...To teraz społeczeństwo wypowiedziało posłuszeństwo i domaga się zmian. Sądy same na taki stan pracowały jak żółwie przez lata..

  Odpowiedz
 • Brawo PIS(2017-07-17 11:12) Zgłoś naruszenie 513

  A niech ma władzę nawet większą, byle by spełnił obietnice uwolnienia rynku usług prawnych. Może wreszcie zakończy erę średniowiecznego korporacjonizmu i wprowadzi na w wiek światła i rozumu. To oczywiste (a Adam Smith już w XVII wieku to napisał), że organizacje grupujące ludzi jednego zawodu, zawsze będą dążyły powiększenia swojego dobrostanu. A taki dobrostan zawsze powiększa się kosztem pozostałych. Tak działa natura. Ale dziełem człowieka musi być, regulowanie sił natury. Dlatego powinno się wspierać wolny rynek, odbierając przywileje uprzywilejowanym. Korporacje powinny być dobrowolne, a korzystanie z usług ich członków oparte jedynie na renomie, a nie na przymusach państwowych.

  Odpowiedz
 • Anna(2017-07-17 10:44) Zgłoś naruszenie 613

  Jestem zwykłym obywatelem ale z sądów naszych powszechnych nie mogę wyjść już przez 10 lat, a trafiły tam tylko dwie moje sprawy i które nie są w ogóle skomplikowane, ale z nich powstało już po 10 pobocznych. Doszło do tego z powodu oczywistego bezprawia sędziów, nie czytają materiału dowodowego, osądzają po uważaniu i z powołaniem się na przepis który w ogóle w sprawie nie ma zastosowania ale sędzia zna go z innej sprawy i tak powstają seryjne buble. Zaskarżam, latam po instancjach, tracę czas i pieniądze a sędziowie zero odpowiedzialności. Składam skargę na jawne bezprawie do rzecznika dyscyplinarnego i co odpowiedź jedno zdanie, on nie widzi żadnej bezprawności, no bo przecież nie będzie oskarżał kolegi sędziego. To co można faktycznie doświadczyć w sądach, to jedynie atrapa jakiegoś orzekania, paranoja, lekceważenie przepisów i przede wszystkim słaba znajomość przepisów ustanowionych prowadzi do sytuacji, że orzekanie polega na opinii np. adwokata zawartej w odpowiedzi na pozew, a to że głupot popisał, ano nieważne, ale sędzia ma mniej roboty, oprze się na tych głupotach i orzeczenie w sprawie gotowe. Dlatego ci co przeszli swoją drogę przez sądy i wydrapywali prawidłowe orzeczenie pazurami, tylko tacy są w stanie zrozumieć, że to co czyni obecnie MS jest przez zwykłych obywateli oczekiwane od lat, aby wreszcie móc pójść ze spokojem do sądu i załatwić swoją sprawę tak jak na to wskazują przepisy kodeksowe a nie humor sędziego. Moim zdaniem ci co pokrzykują i pikietują nigdy w sądach niczego nie załatwiali i stąd nie mają swojego zdania, a takimi łatwo manipulować i wciskać im hasełka jak to jest wspaniale. Sądy zostały utworzone dla ludzi, aby mogli tam załatwić swoje życiowe sprawy, a ja obecnie czuję że sędzia ignoruje mnie a nieznajomość podstawowych przepisów prawa materialnego widać po prostu gołym okiem. Doświadczona i wymęczona walką z sędziami o swoje prawa popieram reformę sądownictwa wprowadzaną przez PiS i czekam z niecierpliwością na zmiany w sądach, chcę przede wszystkim zobaczyć szacunek dla mnie jako strony postępowania ze strony sędziów, chcę zobaczyć że faktycznie sędzia jest zainteresowany aby sprawę załatwić zgodnie z obowiązującym prawem. Czy tego doczekam, ano zobaczymy, gdyż moje sprawy jeszcze się toczą

  Odpowiedz
 • Do Pana Ziobry i PiS(2017-07-17 10:20) Zgłoś naruszenie 203

  Bezstronność sądu jest zagwarantowana między innymi tym, że jest apolityczny. Po tak dużym upolitycznieniu sądu, właściwie nie będzie się do kogo odwołać, gdy np. wyrok będzie wydany po myśli PiS, zamiast zgodnie z prawem.Gdzie tu miejsce na prawo, nie mówiąc o sprawiedliwości? Powinni zmienić nazwę!

  Odpowiedz
 • piniusz(2017-07-17 09:38) Zgłoś naruszenie 77

  wg.autorów"inni" nie marzyli, oni myśleli że taką władzę mają przyznaną na zawsze

  Odpowiedz
 • JB(2017-07-17 09:29) Zgłoś naruszenie 726

  Przegrane polityczne sługusy strasznie nie chcą żadnych zmian i straszą Ziobrą. A ciężko zawiedzionemu społeczeństwu tym starym układem pozostał niestety tylko PiS i Ziobro. I w nich nadzieja na obalenie tych nie liczących się z ludźmi ugrupowaniami politycznymi, korporacjami prawników, sędziów, prokuratorów itd. Totalna opozycja przegrała bo wcześniej wiele razy łamała i demokrację i konstytucję. A dzisiaj skandalicznie łamią zasady demokracji nie uznając wyborów i co gorsza nawołując do obalenia rządu siłą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • uszi(2017-07-17 09:23) Zgłoś naruszenie 723

  To nie Ziobro tylko Minister Sprawiedliwości ma uprawnienia!

  Odpowiedz
 • senior(2017-07-17 08:55) Zgłoś naruszenie 1435

  stalinowskie sądy należało dawno rozgonić i potraktować co najmniej tak jak ubeków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Tomek(2017-07-17 08:35) Zgłoś naruszenie 296

  Kiedyś byli tzw. docenci marcowi, a teraz będą sędziowie lipcowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • O co ten cały krzyk?(2017-07-17 08:10) Zgłoś naruszenie 925

  Przecież PIS nie będzie rządził wiecznie i następne wybory możne przegrać więc wygrani będą mogli dokonać zmian i dokonają tego robiąc dokładnie to co robi teraz PIS.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane