Sędzia w środę, sędzia w sobotę. Sąd Najwyższy nietransparentny

autor: Patryk Słowik17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 10:22
sędzia

Model quasi-losowy za to występuje w izbie karnej. Jest tam lista sędziów. Każdy z nich ma przydzielony numerźródło: ShutterStock

W złożonym projekcie ustawy orzekających ma każdorazowo wyznaczać wybrany przez ministra prezes.  „Sprawy są przydzielane sędziom i asesorom sądowym losowo”. To jeden z kluczowych fragmentów uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Jak przekonywali w środę poseł Stanisław Piotrowicz i wiceministrowie sprawiedliwości Michał Wójcik oraz Patryk Jaki, tylko losowy przydział spraw gwarantuje transparentność. Nie zdarzą się sytuacje, gdy przewodniczący wydziału wyznaczy z pozamerytorycznych przyczyn konkretnego sędziego do danej sprawy.

„Przydziału spraw i wyznaczenia składu orzekającego dokonuje prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą właściwej izby”. Tak z kolei stanowi art. 62 projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, który posłowie PiS złożyli we środę do laski marszałkowskiej. Ci sami parlamentarzyści jednego dnia raz uważali, że niezbędne jest losowanie, a po kilku godzinach stwierdzili, że przydzielać sędziów do spraw powinni prezesi izb. Których – dopóki nie powoła ich prezydent – wyznaczy w minister sprawiedliwości.

Skąd taka różnica zdań? – Nie możemy porównywać sądu powszechnego z Sądem Najwyższym. Do tego drugiego trafia mniej spraw, sędziowie są wyspecjalizowani w konkretnych dziedzinach. Prezesi powinni więc korzystać z ich szczególnej wiedzy – tłumaczy adwokat Andrzej Matusiewicz, poseł PiS, reprezentant wnioskodawców.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane