statystyki

Funkcja oskarżonego ma znaczenie dla wymiaru kary, a nie bytu przestępstwa

autor: Piotr Szymaniak28.06.2017, 07:33; Aktualizacja: 28.06.2017, 11:23

- O tym, czy mamy do czynienia z przestępstwem, czy nie – bo do tego sprowadza się ocena w zakresie ustalenia stopnia społecznej szkodliwości – decydujemy w oparciu o wiedzę, jaką mamy o przestępstwie - mówi dr hab. Marek Kulik z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Prokuratura umorzyła postępowanie wobec bydgoskiego radnego, który prowadził pojazd bez uprawnień. Powodem było niskie zagrożenie karą (do dwóch lat pozbawiania wolności), czyste konto polityka i znikoma szkodliwość społeczna czynu, o popełnienie którego został oskarżony. Czy to, że danego czynu zabronionego dopuszcza się osoba pełniąca funkcję publiczną, nie oznacza, że jego szkodliwość społeczna jest większa niż w przypadku działania przeciętnego Kowalskiego?

Kodeks karny w art. 115 par. 2 wyjaśnia, co należy brać pod uwagę przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu. W doktrynie toczy się dyskusja, czy jest to katalog zamknięty, czy otwarty. Jednak czytając go, nie dopatruję się w nim możliwości oceny stopnia szkodliwości przez pryzmat funkcji, jaką pełni dana osoba. Przepis mówi, że należy uwzględnić wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, ale on żadnego swojego obowiązku – popełniając ten czyn – nie złamał. Dlatego to, że dana osoba pełni funkcję publiczną, dla oceny szkodliwości czynu nie ma żadnego znaczenia. Jest to istotne dopiero, gdyby doszło do wymierzania kary. Wówczas, przy miarkowaniu surowości reakcji prawnokarnej ten element doszedłby do głosu i byłby silną okolicznością obciążającą.

Skoro z art. 115 par. 2 nie wynika, że w zależności od tego, kim jest sprawca, da się różnicować zastosowanie umorzenia z powodu niskiej szkodliwości, to może należałoby ten przepis zmodyfikować?


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane