Prezydium KRS jest za, a nawet przeciw rozjechaniu sądów walcem

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas26.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 26.06.2017, 08:57
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Nie ma istotnego znaczenia, że stanowisko KRS nie stanowi – przy bliższej lekturze – aprobującego odniesienia do wszystkich elementów błędnego orzeczenia TKźródło: ShutterStock

Oświadczenie prezydium Krajowej Rady Sądownictwa w   sprawie wyroku TK z   20 czerwca 2017 r. wprawiło nas w   stan głębokiego namysłu nad tym, czy wyrok TK i   jego znaczenie zostały prawidłowo osadzone przez jeden z   najważniejszych organów reprezentujących sędziów w   otaczającej go rzeczywistości?

Czy organ konstytucyjny, który aprobująco komentuje element sekwencji postępującego demontażu ustrojowego wymiaru sprawiedliwości, zdaje sobie sprawę z   wagi i   z   politycznego znaczenia swych własnych słów? Czy naprawdę sądzi, że komentowany wyrok TK jest zawieszony w   próżni? Czasem warto zamilknąć.

Przypomnijmy, że TK orzekł po pierwsze, że przepisy ustawy o   KRS przewidujące odmienne procedury wyłaniania członków KRS spośród sędziów sądów powszechnych i   sądów administracyjnych są niezgodne z   konstytucją. Po drugie, że przepis ustawowy o   KRS dotyczący kadencji członków KRS jest niezgodny z   konstytucją, jeśli rozumieć, że kadencja ma charakter indywidualny .


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane