Piotrków sprowadza repatriantów: Naszym rodakom ze Wschodu jesteśmy winni pomoc

14.06.2017, 09:11; Aktualizacja: 14.06.2017, 09:37
społeczeństwo ludzie

– Jesteśmy winni pomoc naszym rodakom ze Wschodu, którzy byli siłą wywożeni w głąb Związku Radzieckiego – mówi prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.źródło: ShutterStock

Repatrianci objęci są opieką zarówno ze strony państwa, jak i samorządu. Ogólnie zamieszka u nas siedem rodzin z Uzbekistanu i Kazachstanu. Łącznie będzie to 18 osób - mówi  Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Już wkrótce Piotrków przyjmie siedem polskich rodzin z Uzbekistanu i Kazachstanu. Na wszystkich repatriantów czekają wyremontowane mieszkania, będą oni korzystać nie tylko z pomocy samorządu, ale państwa. Budżet państwa wypłaci im dwie średnie krajowe na start, a także poniesie koszty przyjazdu. Z kolei miasto zobowiązało się opłacać czynsz oraz pokrywać do końca roku koszty mediów.

Siedem rodzin repatriantów ma zamieszkać w Piotrkowie Trubunalskim. Dlaczego zdecydowali się państwo zaproponować im osiedlenie w swoim mieście?

Na początku ubiegłego roku uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Raua. Ten zachęcał nas do przystąpienia do programu finansowanego z budżetu państwa, dotyczącego przyjmowania repatriantów. Stwierdziłem, że to dobry pomysł i zdecydowałem o wejściu w program. Wytypowaliśmy siedem lokali, które można było przekazać do remontu z przeznaczeniem na mieszkania dla repatriantów. Następnie przygotowaliśmy projekt odpowiedniej uchwały i w czerwcu 2016 r. radni wyrazili zgodę na przyjęcie tych rodzin.

A co sądzą o tym mieszkańcy?


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane