Urząd nie skseruje dowodu osobistego niepełnosprawnego

autor: Piotr Pieńkosz15.06.2017, 08:00
dowód osobisty

Ostrożnie z kopiowaniem dokumentów tożsamościźródło: ShutterStock

Dzieje się tak, ponieważ zakres danych zawartych w dokumencie jest szerszy aniżeli ten, do którego przetwarzania uprawnione są powiatowe zespoły orzecznicze – uznał generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO).

 Organ ten zaniepokoiła praktyka jednego z miejskich ośrodków pomocy społecznej, który zapewniał obsługę administracyjną miejskiemu zespołowi ds. orzekania o niepełnosprawności. W ramach wykonywanych obowiązków przyjmował wnioski o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, przy czym wśród gromadzonych od obywateli dokumentów były kserokopie dowodów osobistych.

Badając sprawę, GIODO uznał, że miejski zespół żądając od wnioskodawców przedłożenia kopii dokumentów tożsamości, przekroczył upoważnienie do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Przesłanką legalizującą gromadzenie informacji przez wspomniany zespół jest par. 6 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1110). Przepis ten wskazuje, że wniosek o wydanie orzeczenia zawiera imię i nazwisko, numer PESEL oraz miejsce urodzenia osoby zainteresowanej, jej adres zamieszkania, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, a także dane dotyczące sytuacji społecznej i zawodowej wnioskodawcy. Wniosek popiera się dokumentacją medyczną potwierdzającą zasadność uzyskania statusu osoby niepełnosprawnej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • do redaktora art.(2017-06-16 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ prostacki język red. Pieńkosz: "skseruje" to po polsku zrobi kopie, "niepełnosprawnego" to nie gatunek człowieka tylko osoba z niepełnosprawnością

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane