Prokurator krajowy na nieustającej wojnie z mafią lekową

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński07.06.2017, 18:00
185 tyle produktów znajduje się obecnie na liście specyfików zagrożonych wywozem

185 tyle produktów znajduje się obecnie na liście specyfików zagrożonych wywozemźródło: ShutterStock

Śledczy nie mogą pochopnie umarzać postępowań związanych z nielegalnym wywozem leków. Jeśli nie są w stanie dostrzec czynu zabronionego w przepisach ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2142 ze zm.), powinni sięgnąć po ogólniejsze przepisy kodeksu karnego.

Tak wynika z pisma prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego wysłanego do wszystkich prokuratorów regionalnych. To pokłosie naszego zeszłotygodniowego tekstu, w którym ujawniliśmy, że śledczy nadal nie są skorzy do walki z mafią lekową.

Przypomnijmy: w nasze ręce trafiło kilka postanowień o umorzeniu dochodzeń. Prokuratorzy przyznają w nich, że leki były nielegalnie wywożone poza granice. Lecz i tak uznali, że wszystko jest w porządku. W świetle przepisów zabronione jest bowiem podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lekami bez zezwolenia. A – jak czytamy w ustaleniach śledczych – „zgodnie z definicją słowa »podejmować« zawartą w Słowniku języka polskiego oznacza ono »rozpoczynanie danej czynności po raz pierwszy«”. Inaczej mówiąc, prokuratorzy uznawali, że odpowiedzialności karnej mógłby podlegać ten, kto po raz pierwszy wywiezie z Polski leki, których eksport jest zabroniony. Jeśli jednak uczynił już z tego zorganizowany proceder, grozi mu tylko administracyjna kara pieniężna będąca ułamkiem tego, co można zarobić na wywozie.

Nie można się poddawać


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Joanna(2017-09-14 21:37) Zgłoś naruszenie 00

    Może trzeba zmienić definicję słowa "podejmować" w Słowniku języka polskiego. Ja codziennie podejmuję próby zrozumienia tego całego bałaganu i za każdym razem mam wrażenie że po raz pierwszy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane