Ugoda załatwia sprawę odszkodowań po znacjonalizowanych majątkach

autor: Michał Culepa06.06.2017, 18:00
konto-czas-pieniądze

Skargę kasacyjną złożył pełnomocnik Carlosa Z., ale ją również oddalił Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Porozumienie zawarte z organem państwowym i uzyskanie na jego podstawie odszkodowania za bezprawnie odebrany majątek po wojnie na mocy przepisów o reformie rolnej wyklucza wnoszenie dalszych roszczeń przez następców prawnych byłych właścicieli – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła żądania zapłaty ponad 1,3 mln zł, które wytoczył przeciwko Agencji Nieruchomości Rolnych Carlos Z., spadkobierca Jana Z. Ten ostatni przed wojną był właścicielem położonego na Mazowszu majątku, na który składały się grunty rolne o powierzchni blisko 170 ha, pałac i park. Wszystko to po II wojnie światowej w wyniku reformy rolnej zostało znacjonalizowane. Przejęte nieruchomości użytkował miejscowy PGR, który niedługo po roku 1989 zbankrutował. Ziemię i pałac przejęła ANR, która – nie bacząc na wysuwane już na początku lat 90. ubiegłego wieku roszczenia Carlosa Z. i jego żyjącej jeszcze wówczas matki o zwrot zabranego przez państwo mienia – sprzedała je z pominięciem prawa pierwszeństwa członków rodziny Z. Pierwszeństwo rodziny do nabycia nieruchomości wynikało z art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

W I instancji Carlos Z. uzyskał korzystny wyrok – sąd zasądził na jego rzecz blisko 900 tys. zł tytułem odszkodowania za sprzedaż majątku z pominięciem prawa pierwszeństwa. Jednak sąd II instancji zmienił to orzeczenie i oddalił w całości roszczenia. Okazało się, że w 2003 r. została zawarta między członkami rodziny Z. a ANR ugoda, na mocy której agencja wypłaciła blisko 450 tys. zł. Sąd uznał więc, że roszczenia zostały spełnione i tym samym kolejne żądania Carlosa Z. (którego pełnomocnicy argumentowali, że ugoda dotyczyła tylko zrzeczenia się roszczeń o unieważnienie umowy sprzedaży majątku osobom trzecim z 1996 r.) nie mają podstaw prawnych.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane