Kancelaria Prezydenta: 13 prawników wskazało, że można stosować prawo łaski przed prawomocnym skazaniem

01.06.2017, 14:04; Aktualizacja: 01.06.2017, 14:07
Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych.

Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w czwartek listę zawierającą nazwiska 13 prawników - oraz tytuły ich artykułów i książek - którzy wskazywali na możliwość stosowania prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji, czyli przed prawomocnym skazaniem.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • Smerfik(2017-06-01 16:36) Zgłoś naruszenie 3312

    Profesor Lech Garodecki już zdementował, jakoby popierał decyzję prezydenta Dudy. Dobra, to nam zostaje 12 prawników... O ile kolejni się nie wykruszą... ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiesiu(2017-06-01 18:24) Zgłoś naruszenie 2712

    Nie myślałem,że kiedykolwiek doświadczę uczucia poczucia bezsilności. A jednak. Oni wszyscy powinni pójść siedzieć za to wszystko co z Polską czynią. To nie chodzi już o samo prawo. Tutaj chodzi o Polskę. Głowa państwa łamiąc prawo daje zły przykład. To nie jest dobre. Ludzie nabiorą w końcu poczucia bezkarności, a to może źle się skończyć dla samych rządzących. Nie przekonuje mnie, że prezydent może ułaskawić kogoś przed prawomocnym wyrokiem. Przecież takiego kogoś sąd może uniewinnić od zarzutów. Po co mu wówczas jakieś tam ułaskawienie. A tak zawsze będzie domniemanie, że ten ktoś być może popełnił jednak przestępstwo. Skoro Kamiński został ułaskawiony, nie mam wątpliwości, że przestępstwa się dopuścił. Gdyby nie, to sam poprosiłby prezydenta, by ten go nie ułaskawiał, gdyż sąd i tak go uniewinni i lepiej zaczekać na orzeczenie sądu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2017-06-01 15:07) Zgłoś naruszenie 2314

    Wskażcie imiennie tych prawników ! i pokażcie społeczeństwu ich dyplomy. A nie są czasem partyjnymi kolegami i członkami PIS-u?. Grajcie w otwarte karty. A może ci prawnicy sami na forum się ujawnią! Czekam.....................

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Witold (2017-06-01 16:16) Zgłoś naruszenie 219

    W Kancelarii Prezydenta uważają, że ilość przechodzi w jakość.

    Odpowiedz
  • t(2017-06-02 07:37) Zgłoś naruszenie 1812

    To, że może ułaskawić przed uprawomocnieniem wyroku wynika i zasad argumentacji prawniczej, z logiki i czystej ekonomii. Po pierwsze, skoro może ułaskawić prawomocnie skazanego - to tym bardziej (argumentum a fortiori) może ułaskawić kogoś nieprawomocnie skazanego. Po drugie prawomocność wyroku drugiej instancji to tylko stan formalny. W zasadzie jeżeli wyrok został wydany, to już nie ma możliwość odwoływania się w normalnym trybie, więc wyrok tak czy inaczej będzie prawomocny. Do czego zatem miałoby służyć to oczekiwanie? Do niczego. Po trzecie, prowadzenie postępowania w tej sprawie jest wyrzucaniem pieniędzy podatników w błoto. Skoro prezydent ułaskawił, to oznacza, że taka jest jego wola, a to czy wyrok jest czy nie jest prawomocny, nie wpływa na wolę prezydenta. Chciał, ułaskawił i spawa skończona. Zajmowanie się tym, to jakaś scholastyka, niestety za pieniądze wspólne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mirek(2017-06-01 16:35) Zgłoś naruszenie 187

    Czyli wracamy do średniowiecza??????Kary mutylacyjne,łamanie kołem,topienie czarownic................oraz "sądy boże".

    Odpowiedz
  • tomek(2017-06-01 22:43) Zgłoś naruszenie 176

    Dzisiaj prof. Piotr Kruszyński jasno wytłumaczył w Polsat News, że Prezydent zastosował "prawo łaski" zgodnie z konstytucją ale nie "ułaskawił". Są to dwie różne rzeczy. Z prawa łaski może skorzystać na każdym etapie procesu (art. 139 Konstytucji), ale z ułaskawienia (ułaskawienie uregulowane jest w art. 560 kodeksu karnego) tylko po prawomocnym wyroku sądu. Był zdumiony, że te dwa terminy są mylone nawet przez sędziów i polityków. Profesor Piotr Kruszyński wyraził się jasno, że Prezydent zgodnie z prawem zastosował prawo łaski.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xyz(2017-06-02 07:16) Zgłoś naruszenie 166

    A milion pięćset prawników powiedziało, że nie może i co ?

    Odpowiedz
  • prokurator(2017-06-02 08:55) Zgłoś naruszenie 109

    Mylenie przez sędziów SN pojęcia "ułaskawienie" z kodeksu karnego, a "prawa łaski" przysługującego Prezydentowi, pokazuje dobitnie, że albo są niekompetentni z niewiedzy, albo jest to celowa manipulacja

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ala(2017-06-01 15:23) Zgłoś naruszenie 107

    emerycie .....cierpliwosci !!!!...na str. Kancelarii Prezydenta RP pojawiła się lista z 13 nazwiskami prawnikow z róznych epok.....

    Odpowiedz
  • tomek(2017-06-02 22:08) Zgłoś naruszenie 60

    Prof. Piotr Kruszyński - wywiad http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/kruszynski-stanowisko-sadu-najwyzszego-cakowicie-nietrafne_997895.html. Wczoraj 1.06.2017 prof. Kruszyński był gościem programu "Gość Wydarzeń". Proszę spojrzeć na stronę Polsat News czy możemy znaleźć wideo z tą rozmową. Oczywiście nie. I to jest uczciwość i rzetelność dziennikarska. Jest wideo z Żurkiem - Brutalna Prawda i np. z Gasiuk-Pihowicz - "wielkim przecież prawnikiem". Te materiały, które im politycznie pasują to umieszczają na stronie głównej a te które nie są po ich myśli to nie. Próbowałem dodzwonić się w tej sprawie do Polsat News i zapytać "na jakiej podstawie robią selekcje materiałów". Wykonałem 8 prób ale od 9 rano do 10 wieczorem ani razu się nie dodzwoniłem. Przez cały dzień również nie widziałem choćby skrótu rozmowy z Prof. Kruszyńskim, a Żurek i Pihowicz brylowali ciągle. Tak właśnie nami manipulują. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • m.(2017-06-02 13:03) Zgłoś naruszenie 62

    k. mać. Oni są po prostu niesamowici. Żadna decyzja / orzeczenie, które im politycznie nie pasuje, jest dla nich niezgodna z prawem / nieistniejąca. To nic, że o tym, czy coś jest zgodne z prawem, czy nie, orzekł właśnie organ państwa do tego powołany. Do tego Ci rozgarnięci wyborcy... mają to albo w d... albo cieszą michę bo apartczyki pokazały, że można mieć w d... sądy. Naprawdę sądzicie, że - mimo, że Wam po drodze ideologicznie - to, gdy dojdzie do konfliktu np. o kawałek ziemi z kimś powiązanym z aparatem władzy, to Wasze zgodne poglądy będą miały znaczenie? Będzie miało znaczenie to, co właśnie proponuje obecna władza - znajomość z odpowiednim politykiem, który pośrednio będzie miał możliwość wpłynięcia na decyzję sądu. Już wolę jak mnie robi w ch... przedsiębiorca lub pracodawca, niż własne państwo, którego będzie trzeba się bać.

    Odpowiedz
  • tomek(2017-06-02 22:32) Zgłoś naruszenie 40

    Przepraszam wkradł się drobny błąd. Prof. Kruszyński nie był gościem w "Gość wydarzeń" tylko "To był dzień". Pogrzebałem trochę i znalazłem (oczywiście nie na stronie głównej). Podaje link http://www.polsatnews.pl/wideo-program/to-byl-dzien-uchwala-sadu-najwyzszego_6401352/ od 30 minuty. Warto zobaczyć.

    Odpowiedz
  • Kostek(2017-06-02 19:56) Zgłoś naruszenie 35

    A w sumie , czy Prezydent Nie mógłby siebie ułaskawić na przyszłość. To zgodne przecież z orzecznictwem PiS.

    Odpowiedz
  • kostek(2017-06-02 19:19) Zgłoś naruszenie 35

    Az trzynastu prawników w Polsce poparło pana Dudę - NIESAMOWITE. Tak trzymać paranoiczna zmiano.

    Odpowiedz
  • Bezprawnik(2017-06-02 21:24) Zgłoś naruszenie 20

    Bzdura ! Niech lepiej oddadzą dyplomy.

    Odpowiedz
  • Mały(2017-06-03 13:23) Zgłoś naruszenie 24

    Kamiński byłby skazany bo przekroczył swoje uprawnienia działając w sposób bandycki i tyle w temacie , a z wyrokiem nie mógłby pełnić funkcji publicznej . Dlatego zadziałało partyjne kolesioostwo. Za rządów pisbolszewików prawo w Polsce nic nie znaczy, a działanie Ziobry i Kaczyńskiego odnośnie sądów dązy do wprowadzenia w Polsce całkowitej dyktatury.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2017-06-03 09:04) Zgłoś naruszenie 12

    a ilu jest przeciwnego zdania

    Odpowiedz