Wójcik: Sąd Najwyższy wkroczył w obszar prerogatyw prezydenta

01.06.2017, 09:45; Aktualizacja: 01.06.2017, 09:52
Siedmioosobowy skład SN uznał w środę, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych.

Siedmioosobowy skład SN uznał w środę, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Sąd Najwyższy wkroczył w obszar prerogatyw prezydenta, prezydent ma prawo w każdym momencie zastosować akt łaski - powiedział w czwartek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do uchwały Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • CTLS 45(2017-06-01 12:54) Zgłoś naruszenie 82

  Zgadzam się z argumentacją v-ce ministra w całości. Tak samo mówiła prof. Łętowska.

  Odpowiedz
 • TvKB(2017-06-01 11:50) Zgłoś naruszenie 87

  Konstytucja w Art. 139.1. stanowi: ”Prezydent Rzeczpospolitej stosuje prawo łaski.” Prerogatywa konstytucyjna Prezydenta do stosowania prawa łaski, wsparta również Art. 8.2. konstytucji, który wyraźnie stwierdza, że przepisy konstytucji stosuje się bezpośrednio, jest w swoim zakresie obszerniejsza, niż ułaskawienie skazanych prawomocnym wyrokiem sądowym. Słowo łaska ma również znaczenie „przywileju, uprawnienia, korzyści, odpustu, darowania, etc.” Wystarczy przetłumaczyć słowo łaska na łacinę: gratia, misericordia; na angielski: grace, favour, mercy, pardon; na niemiecki: Gnade; na hiszpański: gracia, na włoski: grazia; na francuski: grâce, merci; na rosyjski: миилость, благосклоинность; aby doczytać się dalszych znaczeń słowa łaska. Jakiekolwiek ograniczenie jego zakresu, bądź doprecyzowanie, np. na kanwie KPK, jako aktu prawnego niższej rangi, przez kogokolwiek jest, wedle mojej opinii, w świetle Art. 8.1. konstytucji, jako aktu prawnego najwyższej rangi w RP, prawnie nieskuteczne. Jakiekolwiek zawężenie prerogatywy Prezydenta przez kogokolwiek wymagałoby przedniej nowelizacji konstytucji i odpowiednich większości konstytucyjnych w parlamencie. W komentarzu do Art. 139 konstytucji prof. Banaszaka z Europa-Universität Viadrina, Frankfurt/Oder można się doczytać, że jest "(...) dopuszczalne uwolnienie od odpowiedzialności karnej zanim nastąpi prawomocne orzeczenie kary" (por. np L. Gardocki, Prawo karne). "Prezydent stosując prawo łaski, nie jest związany żadnymi przepisami określającymi przesłanki tego aktu. (...) Akt łaski nie wymaga uzasadnienia i nie podlega kontroli ze strony jakiegokolwiek organu władzy publicznej". Argumentum a maiori ad minus: Skoro Prezydent może stosować prawo łaski wobec skazanego, tym bardziej może skorzystać z tej prerogatywy w stosunku do oskarżonego, lecz nie prawomocnie skazanego.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Waldi(2017-06-01 17:25) Zgłoś naruszenie 73

  Do TVKb, chłopie ale ci sieczke w głowie zrobili....na studiach.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane