statystyki

Zgody pomiędzy prawnikami a rządem nie było. Bo być nie mogło

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Anna Krzyżanowska23.05.2017, 08:31; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:40
Kongres Prawników Polskich

Kongres Prawników Polskich Katowiceźródło: PAP
autor zdjęcia: Michał Szalast

Było dużo emocji, ale nie zabrakło też merytorycznej dyskusji. Sobotni Kongres Prawników Polskich w Katowicach nie doprowadził do zbliżenia stanowisk dwóch władz, ale samemu środowisku dał okazję do przemyślenia bardzo konkretnych rozwiązań

Priorytetem wymiaru sprawiedliwości XXI wieku powinna być pełna realizacja prawa do sądu w demokratycznym państwie prawa przy zapewnieniu efektywności i szybkości postępowania” – głosi uchwała przyjęta na zakończenie Kongresu Prawników Polskich, w którym wzięło udział ponad 1,5 tys. przedstawicieli różnych zawodów prawniczych. Jego uczestnicy zaapelowali również o zaprzestanie i unikanie w przyszłości antagonizowania prawa i polityki w prowadzonych debatach. „Chcemy działać razem, a nie przeciw sobie, w imię nadrzędnego dobra, jakim jest stabilne demokratyczne państwo prawne służące ludziom” – podkreślono w uchwale.

Antagonizmów między przedstawicielami świata polityki a prawnikami nie dało się jednak podczas sobotniego wydarzenia nie zauważyć. Na początku Andrzej Dera odczytał list prezydenta do zgromadzonych, który został przez nich odebrany jako próba odebrania im prawa do wypowiadania się na tematy publiczne. Bo choć prezydent zapewnił, że z satysfakcją i aprobatą wita każdą inicjatywę, która ma służyć usprawnieniu funkcjonowania sądownictwa w Polsce, to w dalszej części listu oznajmił, że jest zwolennikiem rozumienia konstytucyjnego zakazu przynależności sędziów do partii politycznej i prowadzenia działalności publicznej w sposób rozszerzający. Jego zdaniem przedstawiciele tego zawodu nie powinni recenzować działalności innych organów władzy publicznej i występować jako strona debaty religijnej, etycznej, światopoglądowej czy politycznej. Na to bardzo żywo zareagowała sala. Zgromadzeni na niej prawnicy podnieśli w górę książeczki z tekstem ustawy zasadniczej i zaczęli skandować: „Konstytucja!”.

Odpór politykom dawali przedstawiciele środowiska sędziowskiego, a wśród nich m.in. prof. Małgorzata Gersdorf i prof. Adam Strzembosz, obecna i były I prezes SN.

– Oskarżycielskie tyrady polityków odsądzające nas od czci i wiary wciągają nas w wir gier politycznych, ale jeżeli politycy chcą recenzować sędziów, to sędziowie stają wobec konieczności recenzowania polityków – mówiła prof. Gersdorf. I ostrzegała, że jedynowładztwo ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, choćby nim był człowiek najbardziej prawy i wykształcony, przyczyni się do patologii i służalczości.

Z kolei prof. Strzembosz przestrzegał, że w sądownictwie zbliżamy się do punktów granicznych, których przekroczenie spowoduje, iż nie będziemy mogli już mówić o niezależnym sądownictwie. Jego zdaniem forsowane przez obecny rząd zmiany doprowadzą do przekreślenia tego, co udało się wypracować w kwestii sądownictwa przy okrągłym stole. Wówczas powiem zdecydowano, że musi się ono opierać na kilku zasadach, wśród których są uniezależnienie kariery sędziego od partii politycznych czy administracji państwowej, a także brak wpływu ministra sprawiedliwości na asesorów sądowych.

Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych było organizatorem kongresu, przypomniał, że choć istotą działalności każdego sędziego jest wymierzanie sprawiedliwości, to obecnie od sędziów wymaga się więcej.

– Krytykuje się nas za zbyt małą aktywność, za to, że nie zastępujemy władzy wykonawczej i ustawodawczej w pracach legislacyjnych. A kiedy to zaczynamy robić, to krytykuje się nas za uprawianie polityki – mówi prezes Iustitii.

Jego zdaniem sędziowie nie tylko mają prawo, lecz także obowiązek zabierać głos, gdy rzecz dotyczy jednego z fundamentów demokratycznego państwa prawnego, a takim jest wymiar sprawiedliwości.

– Politykę zostawiamy politykom, apelując, by sprawowanie wymiaru sprawiedliwości pozostawiono niezależnym sądom. To, z czym mamy teraz do czynienia, to nie jest debata polityczna, bo politykami nie jesteśmy i być nie chcemy. To, o co zabiegamy, to odpowiedzialna dyskusja nie z politykiem takiej czy innej partii, lecz z przedstawicielem władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z urzędnikami państwowymi, którzy tak jak my są sługami państwa i jego reprezentantami – zapewniał Markiewicz.

Pomysły na teraz...

Dyskusja nie toczyła się jednak tylko na temat bieżącej sytuacji i pomysłów rządu na reformę wymiaru sprawiedliwości. Uczestnicy kongresu mieli bowiem własne pomysły na to, w jaki sposób można uzdrowić obecną sytuację. Prof. Gersdorf przekonywała, że absolutnym priorytetem musi być odbudowanie autorytetu wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • czytelnik(2017-05-23 08:54) Zgłoś naruszenie 94

  prawnicy pokazali swoją "klase", uważają się że sa ponad prawem

  Odpowiedz
 • Prawnik młody(2017-05-23 21:08) Zgłoś naruszenie 32

  Polscy prawnicy z socjalizmu i III Rzeczpospolitej to banda przestępców nominowana przez radziecki Komintern, czyli przez Moskwę

  Odpowiedz
 • ada(2017-05-25 05:19) Zgłoś naruszenie 01

  PIS robi dziadostwo. Mogę to powiedzieć na podsawie osobistego doświadczenia. Zmiany organizacyjne robią ludzie, którzy nie mają żadnego pojęcia o funkcjonowaniu instytucji. Wiele z tych reform funkcjonuje na zasadzie, zobaczymy co się stanie, jak nawrzucamy kamyków do mechanizmu, kktóry działa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane