Najwięcej przestępstw popełnianych jest w mieszkaniach, domach i ich okolicach. W ubiegłym roku doszło do ponad 51 tys. kradzieży, rozbojów i pobić w takich miejscach – wynika z najnowszych danych policji. O ile jeszcze dwa lata temu do przestępstw dochodziło częściej w domkach jednorodzinnych, o tyle w ubiegłym roku ich miejsce na pozycji lidera zajęły mieszkania w blokach.
Dziennik Gazeta Prawna
W tych ostatnich bowiem popełniono łącznie 28,7 tys. przestępstw, czyli o prawie 6 tys. więcej niż w 2015 r. W domach jednorodzinnych nastąpił natomiast niewielki spadek z 23,2 do 22,9 tys., do czego zdaniem ekspertów przyczynić się mogło upowszechnienie monitoringu.
Bezpieczeństwo poprawiło się również na kolei i w restauracjach, gdzie zmalała liczba kradzieży. W ubiegłym roku w pociągach stwierdzono 1,3 tys. przypadków kradzieży. To o 400 mniej niż rok wcześniej. W restauracjach ich skala zmniejszyła się również o ponad 20 proc., do 3,3 tys. przypadków. Restauracje są też miejscem, gdzie rzadziej niż przed rokiem dochodzi do bójek i pobić.