Los tysięcy lokatorów ponownie w rękach sędziów

autor: Patryk Słowik18.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 18.05.2017, 10:44
Kamienica

Czy prowadzący cudze sprawy bez zlecenia jest w ogóle uprawniony do wypowiedzenia umowy najmu oraz dochodzenia roszczeń za bezumowne korzystanie z lokalu?źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy zajmie się dziś sprawą o ogromnym znaczeniu dla najemców. Rzecz w tym, że jeśli stanie po ich stronie, część straci motywację do płacenia za zajmowane mieszkania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • bogu(2017-05-18 09:38) Zgłoś naruszenie 126

  Lokatorowi jak sie nie podoba to niech się wyprowadzi i wynajmie sobie mieszkanie gdzie indziej albo niech sobie kupi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Józek(2017-05-18 11:26) Zgłoś naruszenie 120

  Problem znany od lat, ale dziwnie żaden sejm nie chce tego uporządkować. Wystarczy wprowadzić zapis w ustawie że Gmina staje się zarządcą nieruchomości porzuconej (o nieuporządkowanym stanie prawnym itp.) - dla bezpieczeństwa pod nadzorem Sądu lub Prokuratury. Temat dotyczy nie tylko mieszkaniówki ale też np. spółek bez majątku na upadłość itp.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • chcązapętlić(2017-05-18 10:02) Zgłoś naruszenie 66

  Kto to wszystko Polsce zrobił i robi ? Teraz jeszcze dojdą uchodżcy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jasiek24(2017-05-18 10:59) Zgłoś naruszenie 60

  Ja bym dodał jako przesłankę uzasadniającą działania gmin BEZPODSTAWNE WZBOGACENIE oczywiście lokatorów wobec społeczeństwa lokalnego. Składnikami czynszu są z reguły podatki od nieruchomości. Brak czynszu oznacza brak podatku i osoby zobowiązanej do niego. Może te uwagi nie są zbyt umocowane ale czy sprawiedliwość społeczna jest spełniona?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ogłupianie Polaków trwa(2017-05-18 11:54) Zgłoś naruszenie 68

  Sztuczny problem. Kto z czego korzysta winien ponosić opłaty z tego tytułu. Prawo nie może stanowić przyzwolenia dla bezprawia. Prof Drapałą liczy na wydrapanie komu się da i co się da powołując się na konkretny przepis prawny . Pomijają system prawnym i wiele norm prawnych. To się nazywa robienie ludziom wody z mózgu - w czym najlepsi są agenci Rzymu i okruchowe dzieci - czyli ludzie PiS.

  Odpowiedz
 • młody(2017-05-19 09:26) Zgłoś naruszenie 40

  Takich spraw będzie coraz więcej,ponieważ w Polsce z własnością jest na bakier.To co ostatnio uchwala się w naszym parlamencie tylko o tym świadczy-ŻADNA WŁASNOŚĆ -coraz bardziej ograniczana przez polityków ????.

  Odpowiedz
 • mimo(2017-05-18 14:29) Zgłoś naruszenie 41

  Mili Państwo, warto jednakże wiedzieć, iż 1) wynajmujący nam lokal NIE MUSI być jego właścicielem oraz że 2) do zawarcia umowy najmu nie jest konieczna forma pisemna. Ad. 1) Wynajmujący nie musi być właścicielem lokalu oddanego w najem, wystarczy że jest jego posiadaczem, nawet posiadaczem w złej wierze (tak jak np. m.st. Warszawa, gdy komuna zawłaszczyła prywatne budynki z oczywistym naruszeniem dekretu Bieruta); wówczas najemcę łączy stosunek prawny tylko z posiadaczem, nie z właścicielem; właściciel staje się stroną umowy najmu dopiero po fizycznym przejęciu lokalu od posiadacza i skutecznym poinformowaniu najemcy o tym fakcie. Ad. 2) Do umowy najmu dochodzi drogą czynności faktycznych - czyli po przekazania najemcy przez wynajmującego kluczy i ustaleniu kwoty czynszu. Papier nie jest konieczny (choć przydatny, czasem nawet bardzo).

  Odpowiedz
 • kontra(2017-05-19 05:16) Zgłoś naruszenie 32

  Straci motywację do opłacania za mieszkanie - co za kpiny ? Przy naliczaniu rachunków są stosowane przekręty i nikt tego nie kontroluje . Chodzi mi o naliczanie opłat za wodę i inne media a w szczególności naliczanie opłat za tak zwane niedobory gdy wysokość opłat dochodzi nawet do podwojenia opłat w stosunku do wskazań wodomierza lokalowego druga sprawa to opłaty za CO naliczane poprzez nie normowane podzielniki które można w sposób dowolny przy pomocy komputera zaprogramować i takze nikt tego nie kontroluje a taki podzielnik może naliczać dla przykładu zamiast z dziesięciu żeberek z 15 Zebedee bo tak zostanie zaprogramowany . Tego nikt nie sprawdzi a tym bardziej lokator .

  Odpowiedz
 • zs(2017-05-18 11:17) Zgłoś naruszenie 25

  No tak U.m.st .W-wy UD Bielany też pobiera opłaty uż. wieczyste od nieruchomości-terenu i czy ma prawo do całości terenu czy w jakieś tylko części ,nie ma do terenu zgody, upoważnienia właścicieli działek , że może w ich imieniu pobierać opłaty, a może ten gestor prawem kaduka to egzekwuje , na dziko,po parę miln.zł od SM. No to byłaby bomba, Państwo bezprawia. Nie można płacić samozwańczemu egzekutorowi UG/M , bo rzeczywiście właściciel może się upomnieć o zapłatę jemu po raz drugi , to co wpłacił użytkownik może być jako wpłacone nie właściwej osobie-urzędowi. Duże zadanie dla SN.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mec (2017-05-19 13:04) Zgłoś naruszenie 10

  Problem jest uregulowany w ugn w art. 185 ust. 2 . Sądy go po prostu nie respektują.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane