Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy - często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.
Jak wskazuje MSWiA, przygotowywane zmiany będą miały szczególne znaczenie właśnie dla nich. Obecnie policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.
"W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.
Jak wskazano, policjanci niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której cudzoziemiec nie ma możliwości zapłacenie mandatu, bo nie ma polskiej waluty. "Zazwyczaj osoby te są gotowe uiścić nałożoną grzywnę właśnie przy użyciu karty płatniczej" - wskazano w uzasadnieniu.
Resort spraw wewnętrznych informuje, że wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. W przypadku płatności kartą, przyjmujący mandat poniesie koszty opłat bankowych.
Policja zostanie bezpłatnie wyposażona w terminale płatnicze w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Ministrem Rozwoju i Finansów a Krajową Izbą Rozliczeniową, dotyczące realizacji programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. W Ocenie Skutków Regulacji podano, że koszt zakupu jednego terminalu to ok. 800 zł.
Początkowo terminali płatniczych ma być ok. 2 tysięcy. "Dalsze doposażenie policji będzie prowadzone sukcesywnie, stosownie do zdiagnozowanego zapotrzebowania" - wskazano w OSR.
Z danych podanych w OSR wynika, że rozwiązanie będzie dotyczyć m.in. ok. 60 tys. policjantów i ok. 700 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.
Projekt zakład, że nowela wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Jak wynika z uzasadnienia projektu, w 2015 r. policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ich ściągalność.