Weksel podlega wykładni tak jak inne dokumenty

autor: Michał Culepa09.05.2017, 19:00
pieniądze

Zdaniem SN weksel podlega wykładni tak jak inne dokumenty, ale ze względu na jego abstrakcyjny charakter należy skoncentrować się tylko na wykładni tego, co jest w nim zapisaneźródło: ShutterStock

Dopisek o przyczynie wystawienia weksla nie wpływa na ważność dokumentu – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była umowa długoterminowego najmu auta, którą zawarły dwie kobiety. Gdy korzystająca z pojazdu spóźniała się z płatnościami, właścicielka zażądała zabezpieczenia umowy i ostatecznie otrzymała od kontrahentki weksel opiewający na 140 tys. zł.

Po pewnym czasie powróciły problemy z nieterminowymi płatnościami, zatem właścicielka pojazdu wystąpiła do sądu o wydanie nakazu zapłaty należnej sumy wynikającej z wystawionego przez drugą z kobiet weksla własnego. I tu zaczęły się problemy, gdyż wprawdzie nakaz został wydany, ale po sprzeciwie sąd I instancji uchylił go w całości, a sąd apelacyjny potwierdził ten wyrok. Okazało się bowiem, że na dokumencie – zawierającym wszystkie obowiązkowe elementy weksla własnego opisane w art. 101 prawa wekslowego (Dz.U. z 11 maja 1936 r.), tj. nazwę „weksel”, przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia 140 tys. zł, oznaczenie terminu i miejsca płatności, dane wierzyciela – remitenta weksla oraz datę, miejsce wystawienia i podpis wystawcy weksla – znalazł się jeszcze dopisek „do umowy...”, po którym podano dane dotyczące zawartej wcześniej umowy najmu samochodu.

Obydwa sądy uznały ten dopisek za niedopuszczalny prawnie. Inne zdanie miał Sąd Najwyższy, który – uwzględniając skargę kasacyjną wierzycielki wekslowej i właścicielki auta – uchylił wyrok apelacyjny i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane