statystyki

Wykroczenia drogowe: Policja nie może z automatu demaskować winowajców

autor: Emilia Świętochowska08.05.2017, 07:27; Aktualizacja: 08.05.2017, 07:48
Wyrok dotyczy palącego także w polskim kontekście problemu udostępniania danych osobowych na potrzeby postępowań cywilnych. Przeszło pięć lat temu w centrum Rygi doszło do kolizji.

Wyrok dotyczy palącego także w polskim kontekście problemu udostępniania danych osobowych na potrzeby postępowań cywilnych. Przeszło pięć lat temu w centrum Rygi doszło do kolizji.źródło: ShutterStock

Administrator danych osobowych nie ma obowiązku ujawniać tożsamości sprawcy wykroczenia drogowego, aby umożliwić pozwanie go do sądu – orzekł TS UE.

Wyrok dotyczy palącego także w polskim kontekście problemu udostępniania danych osobowych na potrzeby postępowań cywilnych. Przeszło pięć lat temu w centrum Rygi doszło do kolizji. Kierowca taksówki zatrzymał się na poboczu jezdni, aby wysadzić pasażera. Ten jednak nie rozejrzał się i otworzył drzwi akurat, kiedy przejeżdżał trolejbus. W efekcie karoseria pojazdu została uszkodzona.

Miejska spółka komunikacyjna uznała, że to taksówkarz jest winny wykroczenia i zażądała od ubezpieczyciela, w którym miał wykupioną polisę, wypłaty odszkodowania. Towarzystwo twierdziło z kolei, że kolizję spowodował pasażer, więc przedsiębiorstwo komunikacyjne powinno dochodzić od niego roszczeń na drodze cywilnej.

Spółka zwróciła się więc do policji o przekazanie imienia, nazwiska, numeru dokumentu tożsamości i adresu pasażera taksówki oraz kopii jego dokumentów, bez których nie mogła wytoczyć powództwa cywilnego. Podobne sytuacje zdarzają się zresztą w Polsce. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2014 r. niepodanie miejsca i adresu zamieszkania pozwanego uniemożliwia bowiem nadanie sprawie biegu (sygn. akt III CZP 43/14).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane