statystyki

Warto z góry ustalić, kto poniesie koszty adaptacji lokalu

autor: Maciej Liberacki, Hubert Plater-Zyberk25.04.2017, 09:55; Aktualizacja: 25.04.2017, 10:42
Umowy najmu lokali użytkowych często różnicują rozliczenie nakładów w zależności od sposobu zakończenia umowy.

Umowy najmu lokali użytkowych często różnicują rozliczenie nakładów w zależności od sposobu zakończenia umowy.źródło: ShutterStock

Nakłady poczynione przez najemców na zagospodarowanie lokalu muszą być rozliczone zgodnie z umową. Jeśli jej nie było, to dopiero wtedy decydują przepisy ustawowe.

Kwestia warunków ponoszenia i rozliczania nakładów na lokal to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów w umowach najmu. Praktyka pokazuje bowiem, że na tle rozliczenia tych wydatków często dochodzi do sporów pomiędzy najemcą a wynajmującym. W wielu wypadkach można by czasochłonnych i kosztownych procesów sądowych uniknąć, gdyby na etapie ustalania warunków najmu precyzyjnie ustalono zasady rozliczeń obowiązujące obie strony.

W jaki więc sposób rozliczyć nakłady na lokal po zakończeniu umowy? Jakie są możliwe i stosowane w obrocie modele rozliczenia? Omawiamy to poniżej, z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Swoboda ustalania

Co istotne, przepisy kodeksu cywilnego (dalej k.c.) dotyczące nakładów nie obowiązują stron umów najmu bezwzględnie. Z reguły wynajmujący i najmujący modyfikują regulacje kodeksowe lub całkowicie odmiennie kształtują prawa i obowiązki.

To, że strony umowy najmu mają prawo na zasadzie swobody umów zmienić rozwiązania kodeksowe, wielokrotnie podkreśla się w orzecznictwie (np. w wyroku SN z 26 czerwca 2008 r., sygn. akt II CSK 69/08, Legalis). Możliwe jest więc np. rozszerzenie lub zawężenie obowiązków wynajmującego albo najemcy w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane