statystyki

TK wpłynie na losy członków KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki24.04.2017, 08:01; Aktualizacja: 24.04.2017, 08:44
O tym, że prezydent ma wątpliwości co do pomysłu polegającego na skróceniu kadencji wszystkim członkom rady, którzy są sędziami, mówi się od dłuższego czasu

O tym, że prezydent ma wątpliwości co do pomysłu polegającego na skróceniu kadencji wszystkim członkom rady, którzy są sędziami, mówi się od dłuższego czasuźródło: Wikimedia Commons

Nie groźba prezydenckiego weta, a chęć poznania opinii Trybunału Konstytucyjnego na temat przepisów o kadencyjności członków Krajowej Rady Sądownictwa. To, jak udało się DGP ustalić nieoficjalnie, może być rzeczywista przyczyna chwilowego zwolnienia prac nad projektem zmian w ustawie o KRS.

O tym, że prezydent ma wątpliwości co do pomysłu polegającego na skróceniu kadencji wszystkim członkom rady, którzy są sędziami, mówi się od dłuższego czasu. Spekulowano, że to właśnie widmo prezydenckiego weta mogło zgasić zapał posłów do reformy przygotowanej przez ministra sprawiedliwości. W zeszły czwartek bowiem niespodziewanie odwołano zaplanowane na ten dzień posiedzenie komisji w sprawie tego projektu. Z kolei w piątek w Pałacu Prezydenckim gościł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji, do której trafił sporny projekt. Po spotkaniu poinformował jedynie, że prace nad dokumentem będą kontynuowane. Z drugiej strony przyznał, że nie wie, czy wygaszenie kadencji członków rady jest tak naprawdę konieczne.

Być może więc posłowie będą chcieli, aby – zanim podejmą decyzję co do ostatecznego kształtu projektu – zdążył się w tej sprawie wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny. Jak wiadomo prokurator generalny w połowie kwietnia zarzucił przepisom mówiącym o zasadach wybierania członków KRS niezgodność z ustawą zasadniczą. Zaskarżył wówczas m.in. pominięcie prawodawcze w ustawie o KRS, efektem którego jest zróżnicowanie kadencji członków rady (bo wybierani do niej sędziowie sprawują czteroletnie kadencje indywidualne, liczone od momentu powołania i kończące się w różnym czasie).

Kwestie dotyczące zmian w KRS były również przedmiotem dyskusji, jakie toczyły się w zeszły czwartek w niemal wszystkich sądach w Polsce. W tym dniu o godz. 12 – po zarządzeniu przerw w rozprawach – sędziowie udali się na specjalnie zorganizowane zebrania. Z cząstkowych informacji zebranych przez DGP wynika, że akcja ta, która miała być także widocznym znakiem sprzeciwu środowiska sędziowskiego wobec ministerialnych reform, zakończyła się sukcesem. Frekwencja dopisała: w większości przepytanych przez nas sądów wynosiła ona ponad 70 proc. Ale były jednostki, w których 100 proc. orzekających stawiło się na spotkanie.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Żona TW (2017-04-24 09:08) Zgłoś naruszenie 53

    Właśnie !!! Co na to Wolfgang ? A egzegeta Konstytucji jeden z Ojców Założycieli Towarszysz Prokurator Piotrowicz?

    Odpowiedz
  • Krakus(2017-04-24 09:21) Zgłoś naruszenie 32

    Pani redaktor zamiast zajmowania się wróżeniem w podobno tam opiniotwórczym medium jak DGP biciem przysłołwiowej piany, przywoływaniem tajemniczych reformatorów niech pani zejdzie na ziemię i zacznie posugiwać się faktami a odbiorcy sami wyciągną wnioski. Chciałem tylko Pani uzmysłowić, że PIS, MS i Z Ziobro na obecną chwilę z sądownictwem,w tym z KRS zrobiło tyle że może spokojnie tylko przyglądać się rozwojowi wypadków. Grilowanie trwa w najlepsze. Cele zostały wskazane. Ofiary miotają się w bezradności. Na koniec roku może nawet odejść w stan spoczynku około 2-3 tys. starszych sędziów w tym sędziowie, którzy są w KRS. Każdy liczy swoje uposażenie w stanie spoczynku i wie co i ile może stracić. Pani redaktor kształcona na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego powinna wiedzieć, że TK musi mieć uchwalone prawo, zeby je ocenić. Jakie stanowisko ma zająć TK jeśli nie wie jaki końcowy będzie wynik pracw Sejmie Senacie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane