statystyki

Terroryzm zmienia optykę sądu na informację publiczną. ABW nie musi udostępniać listy zablokowanych stron

autor: Sławomir Wikariak12.04.2017, 09:45; Aktualizacja: 12.04.2017, 09:46
prawo

Fundacja zapowiedziała, że zwróci się o sporządzenie pisemnego uzasadnienia i po jego analizie rozważy złożenie skargi kasacyjnej do NSAźródło: ShutterStock

ABW miała prawo odmówić informacji na temat tego, ile i jakie strony zablokowała na podstawie nowych przepisów antyterrorystycznych – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Uzasadniając wyrok, podkreślił, że wydarzenia na świecie skłaniają do przyjęcia nowej optyki i dostrzegania interesu bezpieczeństwa państwa.

Skargę do sądu złożyła Fundacja ePaństwo, która już podczas prac nad ustawą o działaniach antyterrorystycznych krytykowała część jej przepisów. Obawy wzbudzały m.in. zmiany w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1897 ze zm.). Art. 32c znowelizowanej ustawy pozwala szefowi ABW wnosić do sądu o zarządzenie blokady stron internetowych wykorzystywanych do działań terrorystycznych. Zdaniem Fundacji ePaństwo rodzi to duże zagrożenie dla wolności słowa, zwłaszcza że sam zainteresowany, czyli autor strony nie ma prawa uczestniczyć w postępowaniu przed sądem i o blokadzie dowie się post factum.

Już miesiąc po wejściu w życie nowych regulacji fundacja wystąpiła do ABW o wskazanie adresów publikacji zablokowanych treści na wniosek służby. Ta odmówiła, tłumacząc, że zarówno sama liczba, jak i informacje na temat tego, jakie dane zostały zablokowane, są objęte klauzulą tajności na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. Z 2016 r., poz. 1167 ze zm.).

W skardze wniesionej do WSA w Warszawie fundacja zwracała uwagę, że odpowiedź ABW w żaden sposób nie wskazuje powodów utajnienia informacji. Tak naprawdę klauzulą tajności można więc objąć wszystko i trudno podważyć zasadność takiej decyzji.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane