statystyki

Terroryzm zmienia optykę sądu na informację publiczną. ABW nie musi udostępniać listy zablokowanych stron

autor: Sławomir Wikariak12.04.2017, 09:45; Aktualizacja: 12.04.2017, 09:46
prawo

Fundacja zapowiedziała, że zwróci się o sporządzenie pisemnego uzasadnienia i po jego analizie rozważy złożenie skargi kasacyjnej do NSAźródło: ShutterStock

ABW miała prawo odmówić informacji na temat tego, ile i jakie strony zablokowała na podstawie nowych przepisów antyterrorystycznych – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Uzasadniając wyrok, podkreślił, że wydarzenia na świecie skłaniają do przyjęcia nowej optyki i dostrzegania interesu bezpieczeństwa państwa.

Skargę do sądu złożyła Fundacja ePaństwo, która już podczas prac nad ustawą o działaniach antyterrorystycznych krytykowała część jej przepisów. Obawy wzbudzały m.in. zmiany w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1897 ze zm.). Art. 32c znowelizowanej ustawy pozwala szefowi ABW wnosić do sądu o zarządzenie blokady stron internetowych wykorzystywanych do działań terrorystycznych. Zdaniem Fundacji ePaństwo rodzi to duże zagrożenie dla wolności słowa, zwłaszcza że sam zainteresowany, czyli autor strony nie ma prawa uczestniczyć w postępowaniu przed sądem i o blokadzie dowie się post factum.

Już miesiąc po wejściu w życie nowych regulacji fundacja wystąpiła do ABW o wskazanie adresów publikacji zablokowanych treści na wniosek służby. Ta odmówiła, tłumacząc, że zarówno sama liczba, jak i informacje na temat tego, jakie dane zostały zablokowane, są objęte klauzulą tajności na podstawie ustawy o ochronie informacji niejawnych (t.j. Dz.U. Z 2016 r., poz. 1167 ze zm.).

W skardze wniesionej do WSA w Warszawie fundacja zwracała uwagę, że odpowiedź ABW w żaden sposób nie wskazuje powodów utajnienia informacji. Tak naprawdę klauzulą tajności można więc objąć wszystko i trudno podważyć zasadność takiej decyzji.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane