statystyki

Polityczna KRS. Z półuśmieszkiem satysfakcji

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas23.03.2017, 07:43; Aktualizacja: 23.03.2017, 08:59
prawo, sąd

Proponowane przez polityków zmiany ustawy o KRS, w tym polityczny wybór członków rady, godzą w zasadę niezależności władzy sądowniczej. Projekt Iustitii tego błędu nie zawieraźródło: ShutterStock

 Ubiegłotygodniowa konferencja obecnie urzędującej pani prezes Trybunału Konstytucyjnego grubą kreską uwypukliła to, co nieraz tkwi w ludziach, a co tak szkodzi wizerunkowi sądownictwa.

Choć na szczęście tego typu jednostkowe przypadki coraz rzadziej dostrzegalne są w codziennej praktyce, to jednak ciągle doskwierają, mając negatywny wpływ na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Arogancja zza stołu sędziowskiego, protekcjonalne traktowanie uczestników procesu, niestosowne sformułowania, pouczanie mentorskim tonem z półuśmieszkiem lepiej wiedzącego, pomijanie i uchylanie pytań subiektywnie uznawanych za nieistotne, a w istocie trudnych i niechcianych przez wyposażonego w atrybuty władzy. Demonstracja postawy, że zajmowana pozycja daje możliwość wydania orzeczenia nie siłą rozumu, lecz siłą władzy. Rzadka, ale niezwykle szkodliwa. Każdy, kto z nią się zetknął, wie, jak bardzo podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Rodzi poczucie bezsilności i upokorzenia. Zwłaszcza gdy jest poprzedzona lub zwieńczona całkowicie bezzasadnym orzeczeniem, odbierającym lub naruszającym zagwarantowane konstytucyjnie prawa ludzi.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fisher(2017-03-24 10:09) Zgłoś naruszenie 30

    i uwazasz, ze wplywanie na sedziow przez politykow to zmieni?? miernoty zajmujace stanowiska ministerialne w MS bynajmniej nie daja jakiejkolwiek szans na pozytywne zmiany, chyba ze takowymi nazywasz obsadzanie stolkow przez BMW( patrz zona tw z berlina) mowi ci cos autonomia i niezaleznosc wladzy sadownczej ? trojpodzial wladzy??

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane