Będą podwyżki czynszu w lokalach komunalnych dla osób o wysokich zarobkach

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.03.2017, 07:49; Aktualizacja: 08.03.2017, 08:36
dom, mieszkanie

Na razie resort infrastruktury analizuje przesłane opinie, również te, które otrzymał od innych ministerstw.źródło: ShutterStock

Osoby, które zajmują lokale komunalne i mają wysokie dochody, muszą się liczyć z podwyżką opłat za mieszkanie. Dopłacą do niego o tyle więcej, o ile wzrosła im pensja.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • xxxxxxxxxx(2018-02-18 08:17) Zgłoś naruszenie 20

    A skąd bardzo biedni ludzie mają wziąć pieniądze na bardzo, bardzo dużą podwyżkę czynszu? Już teraz czynsze w mieszkaniach komunalnych są bardzo wysokie.

    Odpowiedz
  • gggg(2018-01-26 23:06) Zgłoś naruszenie 20

    o fajnie, mieszkam w 300 letniej budzie komunalnej, nie ocieplonej z grzybem, bez izolacji podłogi, gumolit na podłodze, strych nieocieplony a sufit cieniutki na grubośc deski , sąsiedzi to nawet nie wiedzą co to miotła do zamiatania korytarza za to wiedzą jak trzymać butelkę w łapie, ściany u mnie były takie jak to się 300 lat temu budowało, żeby się dało na nie patrzeć to sami wygipsowaliśmy całe mieszkanie i będę za to truchło płacić jak za piękne nowe ciepłe z balkonem i z kafelkami mieszkanko.

    Odpowiedz
  • inka(2017-03-10 10:38) Zgłoś naruszenie 05

    nareszcie bedzie normalnie,powinno sie wprowadzic zasady jak w TBS co 2 lata dostarczane zaswaidczenie o dochodach ,przekraczasz norme płac wiecej i kropka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • graza(2017-03-09 17:47) Zgłoś naruszenie 40

    Podwyzki podwyzki podwyzki.Od kwietnia gazu.A kiedy bedzie informacja ze powstaja fabryki w której Polacy pracuja i dobrze zarabiaja. Mamy wojne Polsko Polska. Fabryka Opla tez wynosi sie z Polski. Bedziemy sie cieszyc czy płakac?

    Odpowiedz
  • Tartel(2017-03-09 07:58) Zgłoś naruszenie 50

    Najlepiej to wszystkich wykwaterować, mamy zieloną wyspę, a resort infrastruktury będzie miał wreszcie święty spokój. W ocenie ministra infrastruktury, dostęp do ogrzewalni z posiedzeniem na krzesełku, nie jest bezdomnością tłumaczy Europejczykom, więc huzia na Józia, wszystkich na zieloną trawkę (zapewne na zielonej wyspie jej nie zabraknie) i wykreślmy art.75 i art.76 Konstytucji bo i tak jest tylko zapisem a napiszmy może nową "ustawę o ochronie praw człowieka", bo do tej pory od 01.03 inteligentnego ssaka zwanego człowiekiem czeka tylko bruk ( a spróbuj zarabiać 200 zł więcej - o takich do 6000 zł wypowiadała się onegdaj elita PO na taśmach z afery podsłuchowej. (zwierzęta takową mają!!!!)

    Odpowiedz
  • tdk(2017-03-09 07:36) Zgłoś naruszenie 60

    lichwa bydło i złodziejstwo, czynsz ma być wartością stałą pod kontrolą średnich rynkowych cen i faktycznych kosztów utrzymania, mieszkania to podstawa bytu a nie podatek lichwiarski dla chciwych kapitalistów

    Odpowiedz
  • Iza(2017-03-08 22:06) Zgłoś naruszenie 80

    Najpierw rozdawali za darmo, nawet nie swoje (patrz lokatorskie spółdzielcze za złotówkę) a teraz tych, którzy się nie załapali wyrzucą z mieszkań? Prawe to i sprawiedliwe.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • noja(2017-03-08 19:03) Zgłoś naruszenie 29

    na 75 m2 mieszkają dwie osoby (stare budownictwo stąd taki metraż). Główny najemca umiera i zostaje pełnoletnie dziecko i ma 75m2 chaty dla siebie?. Czy to sprawiedliwe?.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • anonim(2017-03-08 18:15) Zgłoś naruszenie 120

    "Ministerstwo chce wprowadzić przepis, zgodnie z którym, jeżeli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego najemcy lokalu komunalnego okaże się wyższy w przeliczeniu na jednego członka rodziny niż kryteria zawarte w uchwale rady gminy, to czynsz zostanie podwyższony dokładnie o kwotę nadwyżki." To tylko złodzieje mogli wymyśleć coś takiego. Czyli dla przykładu prowadzę firmę, mam nieregularne dochody i np. raz się okaże, że mój dochód za ostatnie trzy miesiące wyniesie średnio 5 tys. zł. To rozumiem, że będzie OK. Ale jak się okaże, że wyniesie 30 tys. zł to nagle mi przywalą dodatkowe 25 tys. czynszu? No przecież to jest śmieszne. 50% nadwyżki też jest żałosne. Normalną praktyką na rynku jest to, że jest cena i się ją płaci niezależnie od dochodów. Uczciwie byłoby powiedzieć tak: płacicie np. 30 zł za metr. Ale dla osób z dochodami w takim przedziale to jest 20 zł. A dla innych będzie 10 zł.

    Odpowiedz
  • lepiej późno niż wcale(2017-03-08 18:11) Zgłoś naruszenie 413

    Nareszcie.

    Odpowiedz
  • Wydymany(2017-03-08 14:44) Zgłoś naruszenie 105

    Mieszkam sam w kawalerce. Zarabiam 2000zł netto (2800zł brutto), czynsz za moje mieszkanie komunalne wynosi 560 zł, próg dochodowy na osobę w mojej gminie to 474 zł i jakieś grosze, czyli mniej niż czynsz (mieszkanie przyznano mi kiedy pracowałem dorywczo za jakieś marne pieniądze). I jak to ma działać? 2800 brutto - 474 = 2326 zł "nadwyżki LUB 2000netto - 474 = 1526 zł "nadwyżki". I co? O taką kwotę mają mi podnieść czynsz? 2326+560=2886zł LUB 1526+560=2086. Przecież tego nie mam szans zapłacić :P Chyba, że chcą po prostu podwyższyć czynsz do takiego poziomu, aby zostało mi te 474 zł "na życie". Tak czy inaczej złodziejstwo, a jak z tymi dochodami mam sobie pozwolić na kredyt na mieszkanie?

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwo(2017-03-08 14:08) Zgłoś naruszenie 126

    To czysty absurd. Osoba dobrze zarabiająca, która najmuje mieszkanie komunalne o standardzie: bez łazienki, ubikacja na klatce schodowej, elewacja nie remontowana od czasów poprzednich, ma płacić wysoki czynsz. Gdzie ta sprawiedliwość? O prawie już nie mówiąc. Czynsz powinien być uzależniony od standardu mieszkania. Rządzący powiedzą,, dobrze zarabiasz, kup sobie mieszkanie własnościowe, ale ja nie chce kupować. Chcę najmować komunalne, czy nie mam takiego prawa? A gdzie zasady konstytucyjne?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • T.S.(2017-03-08 11:14) Zgłoś naruszenie 233

    Podwyżka podwyżke goni a miało być tak pięknie.

    Odpowiedz
  • Wiechu(2017-03-08 11:06) Zgłoś naruszenie 158

    zlikwidowac mieszkania komunalne - sprzedac wszystko i niech ludzie sami sobie kupuja na wolnym rynku. A tak patologie utrzymuja ludzie uczciwie pracujacy!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • T1000(2017-03-08 10:46) Zgłoś naruszenie 195

    Kompletny absurd. Tak się właśnie tworzy enklawy biedy. Samorząd nie jest od tego, żeby zarabiał na najmie. Ludzie i tak znajdą wiele sposóbów na ukrycie rzeczywistych dochodów, co jest oczywiście szkodliwe dla gospodarki i państwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rodzina komuchow wzbogacona na komunalnym(2017-03-08 10:27) Zgłoś naruszenie 1621

    NARESZCIE! Tylko, ze o 30 lat za pozno. Komuchy juz dawno wykupily te mieszkania i sprzedaly bogacac sie o kilkaset tysiecy. A biedacy nie pozakladali rodzin bo nie mieli gdzie mieszkac.... W mojej rodzinie jest taki przyklad - w latach 80tych panna z dzieckiem, niepracujaca latawica, wyrwala mieszkanie komunalne od miasta. Potem bogato wyszla za maz, maz wykupil to mieszkanie, sprzedali a sami zamieszkali w willi hehe.... Za to inna biedaczka pracujaca tyrala za grosze bo budowala kapitalizm inwestora zagranicznego, mieszkajac cale zycie katem u kogos.... Obecnie znam duzo osob, ktore maja mieszkania komunalne i bardzo dobrze sobie zyja smiejac sie z frajerow, ktorzy tyraja dwa razy wiecej zeby oplacic kredyt hipoteczny. Oplaty powinny wzrostnac do ok 1000 zl - wielkosci raty za kredyt. Wtedy beda pieniadze na budowanie kolejnych komunalnych mieszkan dla biedoty.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gosc(2017-03-08 09:30) Zgłoś naruszenie 195

    Mieszkaja w gminnych mieszkaniach konkubinat jeden wynajmuje swoje mieszkanie i bieze wysoki czynsz a drugi mieszka z patnerka w jednym mieszkaniu.I tak zarabiaja ale to nikt sie tym nie interesuje,jakim prawem wynajmowac nie swoje mieszkanie.I sa tacy ktorzy nie placa czynszu i mieszkaja w zadluzonym mieszkaniu latami i nikt im nic nie zrobi,a ludzie porzadni czekaja w kolejce po kilka lat z malymi dziecmi.Wiecej ma ochrony ten ktory nie placi i dewastuje i jest nie usuwalny a pozniej nazeka sie ze brakuje mieszkan komunalnych tu jest duzo do zrobienia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • młoda(2017-03-08 08:50) Zgłoś naruszenie 384

    No i znów na czarno.A myślałam,że będzie normalnie.

    Odpowiedz