Wrocławska prokuratura sprawdza, jakie wnioski składają do Urzędu Stanu Cywilnego pary jednopłciowe. Dotyczy to tych dokumentów, które są związane z zawieraniem małżeństw za granicą.

- Prokuratura pyta, czy USC prowadzi dwa rodzaje postępowań: pierwsze - wpisanie do polskich ksiąg zagranicznych aktów małżeństwa, zawartych przez pary jednopłciowe, a drugie, czy USC wydaje zaświadczenia o stanie cywilnym dla osób, które później zawierają małżeństwo za granicą - poinformował Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Prokuratorzy tłumaczą, że są od tego, by stać na straży praworządności, a zawieranie małżeństw jednopłciowych jest w Polsce niezgodne z prawem. - Praworządność to respektowanie polskiego porządku prawnego, stąd zalecenia zastępcy prokuratora generalnego w tych kwestiach - powiedziała Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

W przypadku złamania prawa, oskarżyciel publiczny nie wyklucza ingerencji. - Jeżeli okazałoby się, że udział prokuratura jest niezbędny, by czuwać nad praworządnością, nad jej przestrzeganiem, z całą pewnością taki udział zgłosi - poinformowała rzeczniczka wrocławskiej prokuratury Małgorzata Klaus.