statystyki

Prokuratura chce zgody na areszt krakowskiego sędziego

autor: Piotr Szymaniak06.03.2017, 08:04; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:05
Krzysztof S. nie pełni żadnych funkcji w sądzie apelacyjnym od 16 grudnia zeszłego roku.

Krzysztof S. nie pełni żadnych funkcji w sądzie apelacyjnym od 16 grudnia zeszłego roku.źródło: ShutterStock

Według śledczych były prezes krakowskiego sądu apelacyjnego przyjął co najmniej 376 tys. zł łapówek. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Chodzi o sprawę wyłudzenia ponad 17 mln zł z Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Do tej pory aresztowano już siedem podejrzanych osób, m.in. dyrektora sądu, główną księgową oraz dyrektora centrum zakupów dla sądownictwa. W piątek Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wystąpiła do sądu dyscyplinarnego dla sędziów o uchyleniu immunitetu także byłemu prezesowi SA w Krakowie Krzysztofowi S.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, istnieją „niezbite dowody świadczące o tym, że ówczesny prezes tego sądu brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej (...), uczestniczył w tzw. praniu brudnych pieniędzy oraz przekroczył uprawnienia związane z pełnioną przez siebie funkcją”.

Według ustaleń prokuratury S. uczestniczył w zawieraniu umów na świadczenie usług, głównie w postaci analiz i opracowań, za które sąd płacił przeciętnie po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Opinie te albo nie powstawały wcale, albo przygotowywali je pracownicy sądu. Podczas przeszukań, jakie w siedzibie krakowskiego sądu przeprowadzili śledczy, nie udało się odnaleźć wielu dokumentów, za które zapłacono. Nie stwierdzono też ich wpływu w księgach korespondencyjnych. Po tym jak pełnomocnik prezesa sądu przekazał prokuraturze kilkanaście opracowań, które już po przeszukaniu miały być odnalezione w piwnicach sądu, śledczy nabrali podejrzeń, że ma miejsce fabrykowanie dokumentacji.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane