statystyki

Prokuratura chce zgody na areszt krakowskiego sędziego

autor: Piotr Szymaniak06.03.2017, 08:04; Aktualizacja: 06.03.2017, 09:05
Krzysztof S. nie pełni żadnych funkcji w sądzie apelacyjnym od 16 grudnia zeszłego roku.

Krzysztof S. nie pełni żadnych funkcji w sądzie apelacyjnym od 16 grudnia zeszłego roku.źródło: ShutterStock

Według śledczych były prezes krakowskiego sądu apelacyjnego przyjął co najmniej 376 tys. zł łapówek. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Chodzi o sprawę wyłudzenia ponad 17 mln zł z Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Do tej pory aresztowano już siedem podejrzanych osób, m.in. dyrektora sądu, główną księgową oraz dyrektora centrum zakupów dla sądownictwa. W piątek Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wystąpiła do sądu dyscyplinarnego dla sędziów o uchyleniu immunitetu także byłemu prezesowi SA w Krakowie Krzysztofowi S.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, istnieją „niezbite dowody świadczące o tym, że ówczesny prezes tego sądu brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej (...), uczestniczył w tzw. praniu brudnych pieniędzy oraz przekroczył uprawnienia związane z pełnioną przez siebie funkcją”.

Według ustaleń prokuratury S. uczestniczył w zawieraniu umów na świadczenie usług, głównie w postaci analiz i opracowań, za które sąd płacił przeciętnie po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Opinie te albo nie powstawały wcale, albo przygotowywali je pracownicy sądu. Podczas przeszukań, jakie w siedzibie krakowskiego sądu przeprowadzili śledczy, nie udało się odnaleźć wielu dokumentów, za które zapłacono. Nie stwierdzono też ich wpływu w księgach korespondencyjnych. Po tym jak pełnomocnik prezesa sądu przekazał prokuraturze kilkanaście opracowań, które już po przeszukaniu miały być odnalezione w piwnicach sądu, śledczy nabrali podejrzeń, że ma miejsce fabrykowanie dokumentacji.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane