statystyki

Koszty procesu zapłaci ten, co przegrał i ten, co przedłużał

autor: Piotr Szymaniak06.02.2017, 17:00
W postępowaniach cywilnych plagą jest też składanie pism procesowych, które nie spełniają wymogów formalnych. Są np. niepodpisane lub nie zawierają niezbędnego załącznika.

W postępowaniach cywilnych plagą jest też składanie pism procesowych, które nie spełniają wymogów formalnych. Są np. niepodpisane lub nie zawierają niezbędnego załącznika.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada usprawnienie postępowań cywilnych i przeciwdziałanie ich przeciąganiu. Jednym ze sposobów ma być poszerzenie przesłanek, które umożliwią zasądzenie kosztów procesu od strony, która celowo go przedłuża.

Co prawda obecnie sąd też może to robić, ale na podstawie przepisów, które w ocenie resortu się zdezaktualizowały. – Trzeba więc je dostosować do współczesnego otoczenia prawnego – tłumaczy Milena Domachowska z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Już dziś art. 103 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że niezależnie od wyniku sprawy sąd może nałożyć na stronę obowiązek zwrotu kosztów wywołanych jej niesumiennym lub „oczywiście niewłaściwym postępowaniem”. Dotyczy to zwłaszcza kosztów powstałych wskutek uchylenia się od wyjaśnień lub złożenia wyjaśnień niezgodnych z prawdą, zatajenia lub opóźnionego powołania dowodów, a także odmowy poddania się mediacji. Jak mówi Marcin Łochowski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w praktyce jest to martwa regulacja.

– W życiu nie widziałem, żeby art. 103 k.p.c. został zastosowany. Zawarte w nim przesłanki są tak skonstruowane, że użycie tego przepisu jest praktycznie niemożliwe – mówi.

– Poza tym strona, która zakłada, że przegra proces, i tak będzie obciążona jego kosztami – dodaje sędzia Maciej Plaskacz z Sądu Rejonowego w Grudziądzu.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane