Za nowelizacją było 433 posłów, nikt nie był przeciwny, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Posłowie odrzucili 20 poprawek Lewicy i PiS.
Nowelizacja dotyczy egzaminów wstępnych na aplikacje: radcowską, adwokacką i notarialną, egzaminów zawodowych kończących tę aplikację oraz poszerzenia grupy uprawnionych do wpisu na listy adwokackie.
Na taką listę będą mogły zostać wpisane osoby, które przez trzy lata pełniły funkcje: asesora sądowego, asesora prokuratorskiego, referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, aplikanta sądowego, aplikanta prokuratorskiego, asystenta sędziego czy osoby wykonującej pracę w kancelarii prawnej.
Na listę adwokacką będą mogli być wpisywani dr. nauk prawnych, którzy przez co najmniej 3 lata świadczyli pomoc prawną
Dotyczy to także prokuratorów (jeżeli mają co najmniej cztery lata praktyki), radców prawnych (z 3,5-letnią praktyką) i sędziów (sześć lat praktyki).
Na listę adwokacką będą mogli być także wpisywani doktorzy nauk prawnych, którzy przez co najmniej trzy lata świadczyli pomoc prawną.
Aby zdać egzamin wstępny na aplikację, trzeba będzie zaliczyć 66,66 proc. testu - czyli poprawnie odpowiedzieć na 100 pytań. Dotychczas należało udzielić prawidłowej odpowiedzi na 76 proc. testu (190 pytań).
Zawarte w nowelizacji regulacje dotyczą także egzaminów zawodowych, kończących aplikację. Egzamin składał się będzie z testu, zawierającego 100 pytań oraz zadań do rozwiązania ocenianych w skali 2-6. Aby go zaliczyć, trzeba otrzymać - jak przewiduje projekt - 60 proc. testu oraz otrzymać pozytywną ocenę z zadań.
Komentarze (198)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeBrak przepisu intertemporalnego i w dodatku - błędy proceduralne w uchwaleniu... Ale chyba o to chodzi...
W kwestii przepisów intertemporalnych - to będzie uregulowanie na przyszłość, czyli np. osoby wykonujące pracę w kancelarii ale OD TERAZ.
Niestety nie w świetle orzecznictwa TK. Brak przepisu intertemtporalnego oznacza, że ustwa służy do ocenienia zdarzeń, które miały miejsce przed jej wejściem w życie, ale to powoduje jej niekonstytucyjność, jeżeli narusza zasadę niedziałania prawa wstecz lub ochrony praw nabytych. Było tak przykładowo przy rzeczoznawcach majątkowych, pośrednikach w obrocie nieruchomościami, budowlańcami...
Wniosek jest taki, że jeżeli TK utrzyma swoją linię orzeczniczą, to ustwa ta zostanie pocięta jak diabli.
Inna sprawa, że dość często WSA i NSA zajmują takie stanowisko, jak Twoje.
aplikant sądowy - tak
sędzia z 5 letnim stażem - nie ?
czyli tylko rodzina
żadne zaświadczenie, co ty chrzanisz?
art 68 ust 3 ustawy:
5)zaświadczenie adwokata lub radcy prawnego, z którego wynikać będzie, że osoba ubiegająca się o wpis wykonywała wymagające wiedzy prawni-czej czynności bezpośrednio związane ze świad-czeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego – w przypadku osób, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. b.”;
Tak, ale tylko swoim dzieciom.