Pilitowski: Minister Ziobro posuwa się za daleko

autor: Bartosz Pilitowski01.02.2017, 07:22; Aktualizacja: 01.02.2017, 08:16
Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, PAP/Jacek Turczykźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Jednym z konstytucyjnych zadań Krajowej Rady Sądownictwa jest stanie na straży niezależności sądów od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Uzależnienia rady od polityków minister Ziobro może jeszcze pożałować, gdy sam władzę straci.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił długo oczekiwane założenia reformy sądownictwa. Wiele z propozycji jest bardzo dobrych. Niestety wdrażanie postanowiono rozpocząć od rozwiązań fatalnych. 23 stycznia trafił do konsultacji projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Minister Ziobro chce, aby wyboru 15 przedstawicieli sądów do 25-osobowej rady dokonywał Sejm. Dotychczas wybierały ich zgromadzenia sędziów najwyższych szczebli sądownictwa. Dobór ten był słusznie krytykowany za zbytnie faworyzowanie sędziowskich elit. Demokratyzacja procedury wyboru była pożądana i oczekiwana. Jednak zaproponowany przez ministra wybór większości członków rady przez Sejm niweczy funkcję, jaką nadaje jej konstytucja. Zadaniem KRS jest bowiem kontrolowanie poczynań parlamentu w stosunku do sądów.

Trzeba dużej dozy naiwności, aby uwierzyć, że posłowie będą wybierać surowych recenzentów swoich działań. W przypadku sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybór przez parlament ma sens, ponieważ ich kadencja trwa 7 lat. Posłowie muszą więc liczyć się z kontrolą ustaw przez osoby, które zostały wybrane także przez parlament poprzedniej kadencji. W przypadku sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa taka okoliczność nie zachodzi, ponieważ konstytucja ustala długość ich kadencji na 4 lata. Jeśli powiążemy ten fakt z propozycją ministerstwa, żeby kadencja wszystkich aktualnych członków rady wygasła w ciągu 90 dni od wejścia w życie ustawy, dojdziemy do wniosku, że w praktyce parlament będzie wybierał kontrolera na czas swojego urzędowania.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • monika(2017-02-01 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    wielka zgoda z jednym komentarzem - sędziowie TK mają kadencję 9 - letnią, tym większą mają niezależność . Trzeba tez podkreślić, że zgodnie z Konstytucją kadencja członka KRS trwa 4 lata - jak to sie ma do zmiany ustawą tej kadencji obecnych członków sędziów, tym bardziej, że politykom członkom kadencji nie chcą przerwać...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane