SĄDOWNICTWO
Akcja protestacyjna „Dni bez wokand” – między innymi w ten sposób środowisko zamierza wyrażać swój sprzeciw wobec reformy, jaką chce przeprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych i okręgowych. Debatowano nad propozycjami, jakie w ubiegłym tygodniu przedstawił resort sprawiedliwości. Najwięcej emocji wzbudzały kwestie dotyczące zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz w sposobie powoływania sędziów. Zgodnie z projektem noweli ustawy o KRS kadencje obecnych jej członków pochodzących ze środowiska sędziowskiego miałyby zostać wygaszone. W ich miejsce miałyby wejść osoby wybrane przez Sejm. Z kolei projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury przewiduje m.in., że KRS przedstawiałaby prezydentowi nie jednego, ale dwóch kandydatów.
Część uczestników wczorajszego zebrania uznała te zmiany za zamach na niezawisłość i niezależność sądów. Mówiło się o potrzebie podjęcia zdecydowanych kroków zmierzających do okazania władzy niezadowolenia z przeprowadzanych reform. Pojawiła się m.in. koncepcja zorganizowania ogólnopolskiego dnia bez wokand.
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” sięgało już w przeszłości po tę formę protestu. Walczono wtedy m.in. o podwyżkę wynagrodzeń. Biorący wówczas udział w akcji w określonych dniach nie wyznaczali rozpraw, a czas poświęcali na pracę w gabinetach (pisali uzasadnienia, sporządzali projekty rozstrzygnięć itp.).
W treści podjętych wczoraj uchwał nie ma nic na temat protestów. Sędziowie podkreślają w nich za to, że widzą potrzebę zmian w sądownictwie. Ale tylko takich, które „będą służyć dobru obywateli”. Tymczasem, jak zauważono w uchwałach, na tych, które proponuje resort, obywatele stracą – ucierpi ich konstytucyjne prawo do sądu. Pomysły ministerstwa mają zmierzać do upolitycznienia sądownictwa.
Podczas obrad przedstawiona została także opinia Rady Wykonawczej Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), która zajęła stanowisko w sprawie resortowych planów (zrobiła to na wniosek polskiej KRS). Organ ten również uważa, że projekty mogłyby zaszkodzić niezależności sądownictwa w Polsce. W opinii przypomniano m.in., że zgodnie z wypracowanymi przez ENCJ normami pochodzący ze środowiska sędziowskiego członkowie rady powinni być wybierani bez ingerencji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.
Wczoraj również odbyło się nadzwyczajne posiedzenie KRS, na którym jej członkowie ocenili kontrowersyjne projekty przedstawione przez resort. ⒸⓅ