Wycinka drzew bezprawna bez nowych nasadzeń

autor: Urszula Mirowska-Łoskot30.01.2017, 07:38; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:04
Zarząd Dróg Miejskich odmówił zmiany decyzji z uwagi na to, że obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych określony w decyzji ustał 31 października 2013 r.

Zarząd Dróg Miejskich odmówił zmiany decyzji z uwagi na to, że obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych określony w decyzji ustał 31 października 2013 r.źródło: ShutterStock

Zmiana daty wykonania nasadzeń zastępczych nie jest możliwa, jeżeli wniosek w tej sprawie wpłynął już po terminie, w którym trzeba było wywiązać się z tego obowiązku – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, która zabiegała o zgodę na wycięcie drzewa i krzewów. Zarządu Dróg Miejskich pozwolił na wyrąb, ale postawił warunek: agencja miała zastąpić usunięte rośliny innymi nasadzeniami ozdobnymi według opracowanego projektu. Zarząd określił termin na wywiązanie się z tego wymogu – do 31 października 2013 r. Tymczasem w lutym 2014 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa złożyła wniosek o przesunięcie terminu nasadzeń do 31 października 2014 r., przy czym drzewa i krzewy objęte zezwoleniem wycięła. Na terenie rozpoczęto prace związane z budową wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Zarząd Dróg Miejskich odmówił zmiany decyzji z uwagi na to, że obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych określony w decyzji ustał 31 października 2013 r., zatem decyzja w tym zakresie wygasła z mocy prawa. Nie mogła być zmieniona w trybie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego.

Z tą decyzją nie zgodziła się WAM i zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. W postępowaniu agencja wskazywała, że nie dokonała nasadzeń z przyczyn od niej niezależnych. WSA oddalił jednak skargę. – W rozpoznawanej sprawie strona skarżąca zrealizowała uprawnienie do usunięcia drzewa i krzewów określonych w zezwoleniu, ale nie zrealizowała warunku do zastąpienia ich innymi roślinami – wyjaśniał sąd. Dodał, że wnioskodawca miał możliwość złożenia wniosku o zmianę terminu dokonania nasadzeń przed jego upływem określonym w pierwszej decyzji. Zrobił to jednak dopiero w 2014 r. Zdaniem WSA dopuszczalna jest możliwość zmiany zezwolenia w kwestii terminu wykonania nasadzeń zastępczych, ale tylko wówczas, gdy ten jeszcze nie upłynął.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane