Wycinka drzew bezprawna bez nowych nasadzeń

autor: Urszula Mirowska-Łoskot30.01.2017, 07:38; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:04
Zarząd Dróg Miejskich odmówił zmiany decyzji z uwagi na to, że obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych określony w decyzji ustał 31 października 2013 r.

Zarząd Dróg Miejskich odmówił zmiany decyzji z uwagi na to, że obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych określony w decyzji ustał 31 października 2013 r.źródło: ShutterStock

Zmiana daty wykonania nasadzeń zastępczych nie jest możliwa, jeżeli wniosek w tej sprawie wpłynął już po terminie, w którym trzeba było wywiązać się z tego obowiązku – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa dotyczyła Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, która zabiegała o zgodę na wycięcie drzewa i krzewów. Zarządu Dróg Miejskich pozwolił na wyrąb, ale postawił warunek: agencja miała zastąpić usunięte rośliny innymi nasadzeniami ozdobnymi według opracowanego projektu. Zarząd określił termin na wywiązanie się z tego wymogu – do 31 października 2013 r. Tymczasem w lutym 2014 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa złożyła wniosek o przesunięcie terminu nasadzeń do 31 października 2014 r., przy czym drzewa i krzewy objęte zezwoleniem wycięła. Na terenie rozpoczęto prace związane z budową wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Zarząd Dróg Miejskich odmówił zmiany decyzji z uwagi na to, że obowiązek dokonania nasadzeń zastępczych określony w decyzji ustał 31 października 2013 r., zatem decyzja w tym zakresie wygasła z mocy prawa. Nie mogła być zmieniona w trybie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego.

Z tą decyzją nie zgodziła się WAM i zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. W postępowaniu agencja wskazywała, że nie dokonała nasadzeń z przyczyn od niej niezależnych. WSA oddalił jednak skargę. – W rozpoznawanej sprawie strona skarżąca zrealizowała uprawnienie do usunięcia drzewa i krzewów określonych w zezwoleniu, ale nie zrealizowała warunku do zastąpienia ich innymi roślinami – wyjaśniał sąd. Dodał, że wnioskodawca miał możliwość złożenia wniosku o zmianę terminu dokonania nasadzeń przed jego upływem określonym w pierwszej decyzji. Zrobił to jednak dopiero w 2014 r. Zdaniem WSA dopuszczalna jest możliwość zmiany zezwolenia w kwestii terminu wykonania nasadzeń zastępczych, ale tylko wówczas, gdy ten jeszcze nie upłynął.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane