statystyki

Pozasądowe rozwiązywanie sporów: Nowe obowiązki dla sprzedawców

autor: Patryk Słowik25.01.2017, 07:27; Aktualizacja: 25.01.2017, 09:50
Prawo

Przedstawiciele biznesu obawiają się, że konsumenci, którzy zmienią zdanie co do podjętych decyzji, zaczną kwestionować w ogóle poczynione zakupy.źródło: ShutterStock

Od 10 stycznia obowiązuje ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (Dz.U. z 2016 r. poz. 1823). Ustawodawca popełnił jednak kuriozalny błąd, który powoduje, że przedsiębiorcy mają powód do rwania włosów z głowy.

Nowy akt prawny przewiduje utworzenie rejestru podmiotów uprawnionych do przeprowadzania alternatywnych postępowań (głównie mediacji). W niektórych sytuacjach prowadzący biznes nie będą mieli wyjścia i będą zobowiązani do próby zawarcia ugody poza sądem. Z tym wiążą się pewne obowiązki.

Artykuł 31 ust. 1 ustawy stanowi, że przedsiębiorca powinien poinformować konsumentów o podmiocie, który w razie zaistnienia sporu będzie właściwy do jego rozpoznania. Taka informacja – o czym stanowi ust. 2 – musi być udostępniona m.in. na stronie internetowej firmy (o ile jest prowadzona) oraz we wzorcach umów zawieranych z konsumentami.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik - Szczecin(2017-02-14 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do @Warsz1417 - Takich bzdur dawno nie czytałem. Za organizację pracy sądów, obsadę sądów, nadmierne obciążenie sędziów sprawami, za brak pensum (rozsądnej ilości spraw przypadających na sędziego, tak jak ma to miejsce w innych krajach) odpowiada Mister Sprawiedliwości. A co do procedury, to w zakresie jej zmiany, kieruj uwagi do władzy ustawodawczej, a nie do sądów.

    Odpowiedz
  • Warsz1417(2017-02-12 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Polski wymiar tzw. sprawiedliwości ma TRZY PODSTAWOWE WADY: 1. Brak jakiejkolwiek ODPOWIEDZIALNOŚCI SĘDZIÓW ZA WYDAWANE WYROKI, tak jak wszystkich państwowych urzędników za „efekty” ich pracy. 2. Brak określenia TERMINU ROZPATRZENIA SPRAWY i WYDANIA WYROKU! Sprawy ciągną się latami (nawet do przedawnienia) na czym korzysta bandyta i sędzia, a traci ofiara, państwo i podatnicy. OFIARA JEST w ten sposób KARANA DRUGI RAZ bez wyroku sądowego! Należy zlikwidować PRZEDAWNIENIE KARANIA PRZESTĘPCY! 3. Każdy sędzia ma prawo odrzucić, nie uwzględniać przedłożonego mu dowodu w sprawie i to bez uzasadnienia! Dlatego w podstawowe zasady prawa należy wpisać, że KAŻDY SĘDZIA MA OBOWIĄZEK PRZYJĘCIA I UWZGLĘDNIANIA KAŻDEGO DOWODU ZGŁOSZONEGO, PRZEDŁOŻONEGO PRZEZ STRONY! Ewentualne nieuwzględnienie przedłożonego dowodu MUSI BYĆ uzasadnione wcześniejszym wyrokiem wydanym przez INNY SĄD.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane