statystyki

Białecki: Definicja całkowitych kosztów świadczenia to cenna propozycja

autor: Mariusz Białecki24.01.2017, 07:42; Aktualizacja: 24.01.2017, 09:54
Mariusz Białecki

Mariusz Białeckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

7 grudnia 201 6 r ., realizując wcześniejsze zapowiedzi, Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Celem tego aktu prawnego jest, jak czytamy w uzasadnieniu, „zlikwidowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim”.

Przestępstwo lichwy zostało określone w art. 304 kodeksu karnego. Obecnie, zgodnie z jego treścią, karze pozbawienia wolności do lat trzech podlega każdy, kto wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym. Przepis penalizuje samo zawarcie umowy niezależnie od jej następstw w postaci dochodzenia zwrotu udzielonej pożyczki. Jednakże do wypełnienia znamion przestępstwa konieczne jest znalezienie się pożyczkobiorcy w położeniu przymusowym, zaś sprawca musi sobie zdawać sprawę z takiego położenia pokrzywdzonego i działać z zamiarem osiągnięcia zysku.

W projekcie przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości zwrócono uwagę na to, że proceder lichwy zdefiniowany w art. 304 k.k. dotyka dwóch typów konsumentów – osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych – których poziom świadomości skutków płynących z podpisywanej umowy pożyczki czy kredytu jest zgoła odmienny. Autorzy projektu w proponowanych rozwiązaniach skupiają się przede wszystkim na ochronie konsumentów.

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby dotychczasowa treść art. 304 k.k. została oznaczona jako par. 1, dodany zaś został par. 2 odnoszący się wprost do osób fizycznych. Jest to przepis bardzo potrzebny, ponieważ dokonuje zróżnicowania poziomu ochrony pożyczkobiorcy w zależności od tego, czy mamy do czynienia z osobą fizyczną czy z przedsiębiorcą. Będzie on miał zastosowanie wobec czynów podjętych w stosunku do osób fizycznych, poza obszarem ich działalności gospodarczej. Tym samym dobrem chronionym stanie się majątek nieprofesjonalnych uczestników obrotu.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane