Polska uzna badania techniczne pojazdów, które przeprowadzono w innym kraju Unii Europejskiej. Taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.), który wczoraj przyjął rząd. Nowe przepisy sprawią, że w przypadku auta sprowadzonego z terytorium UE zniknie obowiązek przeprowadzania badania technicznego w Polsce. Tak będzie tylko wtedy, jeżeli pojazd posiada ważne badanie, które zrobiono w innym państwie Unii. Zmiana sprawi, że rejestracja sprowadzonego pojazdu w takich przypadkach będzie łatwiejsza i szybsza.

- Zmiany te idą w dobrym kierunku. Jeżeli ktoś ma badanie techniczne, które jest ważne w Unii Europejskiej, to powinno być ono respektowane także w Polsce - mówi prof. Ryszard Stefański z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa w Warszawie.

W przypadku sprowadzonych samochodów osobowych, które nie są starsze niż trzy lata, przy rejestracji nie będzie wymagane poświadczenie przeprowadzonego badania technicznego. Podobnie będzie w przypadku pozostałych pojazdów, ale tylko jeżeli mają one nie więcej niż jeden rok.

Projekt rozszerzy zakres działalności podstawowych stacji kontroli pojazdów. Będą one przeprowadzać badania techniczne pojazdów o masie do 3,5 tony. Obejmą one m.in. sprawdzanie aut powypadkowych, zasilanych gazem.