Tak szczegółowo i kompleksowo o nieruchomościach jeszcze nie było.
Jak kupić, sprzedać, zamienić, darować, przyjąć nieruchomość. Jak znieść współwłasność, podzielić majątek wspólny albo spadek, w skład którego wchodzą nieruchomości. Jak zostać dożywotnikiem. Jak podpisać umowę deweloperską. Jak prawidłowo rozliczyć podatki, by nie mieć później problemów z urzędem skarbowym. By się tego wszystkiego dowiedzieć, nie trzeba już biegać po bibliotekach i ślęczeć nad zakurzonymi tomiskami, wertując jeden za drugim, a potem własnymi siłami składać wyrywki w jedną spójną (a czasem w ogóle niespójną) całość. Nie trzeba, bo przez kilka lat odpowiedzi na te i inne pytania opracowywał dla nas zespół specjalistów z zakresu prawa cywilnego i podatkowego.
Reklama
Efektem tej pracy jest publikacja pod redakcją naukową Stefana Babiarza „Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym”, w której znaleźć można wszystko na temat obrotu i korzystania z nieruchomości w stosunkach gospodarczych i rodzinnych. I to zarówno z punktu widzenia prawa cywilnego, administracyjnego, jak i podatkowego. A wszystko zilustrowano aktualnymi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. Publikacja przyda się sędziom, adwokatom, radcom prawnym, notariuszom, studentom, a nawet pośrednikom w obrocie nieruchomościami. Zdaniem recenzentki prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic powinna wręcz zostać wykorzystana przy nowelizacji ustawy o podatku od nieruchomości. Żal byłoby się z nią więc nie zapoznać. Tym bardziej że jest zwięzła, łatwa w posługiwaniu się i zrozumiała dla każdego.
Stefan Babiarz (red. nauk.), „Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym”, Warszawa 2016, wyd. Wolters Kluwer / Dziennik Gazeta Prawna