Nie jest to dobry czas na zmianę wysokości odsetek ustawowych - twierdzą eksperci. Stopy procentowe NBP, od których zależy wysokość odsetek, niemal na pewno zostaną obniżone. Obok odsetek ustawowych funkcjonują jeszcze odsetki podatkowe, maksymalne i od odsetek.
Wysokość odsetek ustawowych od 15 grudnia wyniesie 13 proc., zamiast 11,5 proc. Jest to rezultat wejścia w życie rozporządzenia z 4 grudnia Rady Ministrów w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. nr 220, poz. 1434). Ostatnia ich zmiana nastąpiła 15 października 2005 r. Podwyższenie ma służyć utrzymaniu terminowego regulowania należności przez dłużników względem wierzycieli.
Zgodnie z art. 359 kodeksu cywilnego odsetki od sumy pieniężnej należą się, gdy wynika to z czynności prawnej, ustawy, orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu. Możliwość ich żądania pojawia się już od następnego dnia po przekroczeniu terminu płatności. Odsetki ustawowe obliczane są w stosunku rocznym. Jeżeli w danym roku stawka odsetek ustawowych ulegnie zmianie, naliczane są one proporcjonalnie do stawki obowiązującej w danej części roku.
Rada Ministrów, wyznaczając wysokość odsetek ustawowych, kieruje się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych NBP. W ciągu ostatnich trzech lat NBP podwyższał stopy procentowe sześciokrotnie, łącznie o 1,5 pkt proc. - twierdzi resort sprawiedliwości. Analitycy jednak uważają, że nie jest to dobry czas na podwyższenie odsetek ustawowych.
- To niedobry moment na podwyższanie odsetek. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy swoją decyzję tym, że od poprzedniego rozporządzenia RPP podniosła bankowe stopy procentowe. Ostatnio jednak je obniżyła i na pewno obniży je nawet o 2 proc. w ciągu 1, 2 lat - uważa Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.
Eksperci podnoszą, że wysokość ustawowych odsetek wpływa na powstawanie zatorów płatniczych. Przy zbyt niskich odsetkach przedsiębiorcy nie biorą kredytów na spłatę długu, a zadłużają się i płacą odsetki.
- Problem zatorów płatniczych może się pojawić w związku z mniejszą ilością pieniędzy na rynku oraz ograniczaniem zamówień i sprzedaży - uważa Arkadiusz Protas.
Za zwłokę we wpłatach należności budżetowych naliczane są odsetki podatkowe. Ich podstawą prawną jest art. 53 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Aktualnie wynoszą 15 proc. Odsetki od zobowiązań podatkowych naliczane są od wpłaconych ze zwłoką podatków, ceł składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, opłat za zezwolenia i za korzystanie ze środowiska.
W umowach pożyczek i kredytów nie można ustanawiać dowolnych odsetek umownych. Przeciwdziała temu instytucja odsetek maksymalnych. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (7,25 proc.). Od 27 listopada 2008 r. odsetki maksymalne wynoszą 29 proc.
W przypadku zalegania przez dłużnika z płatnością, po zasądzeniu już odsetek, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie. Uprawnienie to powstaje od wytoczenia o nie powództwa, zgodnie z art. 482 k.c. Jest tak, gdy od należności głównej zasądzono już odsetki, które nie zostały uiszczone.
OPINIA
SEBASTIAN PONIKOWSKI
adwokat z Kancelarii Baker & McKenzie
Za podwyższeniem odsetek ustawowych przemawia narastanie kłopotów z terminowym realizowaniem płatności, co uderza w wierzycieli. Trudno ocenić, czy podwyższenie wysokości odsetek ustawowych jest odpowiednie, zwłaszcza że eksperci zapowiadają obniżki stóp procentowych. Działanie takie, podjęte w momencie gdy na rynku występują symptomy spowolnienia gospodarczego, wpłynie bez wątpienia zarówno na sytuację dłużników, jak i wierzycieli, ponieważ wysokość odsetek ustawowych jest również, co do zasady, minimalnym poziomem odsetek za opóźnienie w zapłacie należności pieniężnych. Tym samym generalnie dłużnik niespełniający w terminie swojego świadczenia będzie narażony na bardziej dotkliwą sankcję, natomiast wierzyciel otrzyma wyższe odsetki za nieterminową zapłatę.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama