Ruch Kontroli Wyborów chce nowelizacji ordynacji wyborczej. Opozycja jest przerażona

autor: Artur Radwan29.12.2016, 07:20; Aktualizacja: 29.12.2016, 07:58
wybory

Niewykluczone, że PiS będzie chciał skorzystać także z innego pomysłu RKW, który żąda zreformowania Państwowej Komisji Wyborczej i utworzenia przy niej Krajowego Biura Wyborczegoźródło: ShutterStock

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów proponuje zmiany w przepisach. Inicjatywą, nad którą obiecują się pochylić posłowie PiS, przerażona jest opozycja. Ich zdaniem stoi za nią obóz rządzący.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Boobi(2016-12-29 08:04) Zgłoś naruszenie 339

    Najlepiej od razu zrobić naszego "guru" przewodniczącym komisji i niechby sobie dobrał skład jaki Jwemu pasuje.- A tak na poważnie-Uważam OBOWIAZKOWOwprowadzić głosowania na imienne kandydatury- a nie partie polityczne. Wszyscy kandydaci powinni być umieszczeni w kolejności ALFABETYCZNEJ- wchodzą Ci co mają najwięcej głosów.Wówaczas wyborca czułby się autentycznie- a nie jak obecnie-"ja dam głos- a wy sobie dobierzecie swoich".Jedna wielka obłuda w tym wszystkim.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • buhaha(2016-12-29 08:23) Zgłoś naruszenie 217

    lechowi morawskiemu nie mozna postawić zarzutów bo sie okazało ze ekspertyza biegłego zgdanska jest dl apisu niekorzytsna

    Odpowiedz
  • v(2016-12-29 08:44) Zgłoś naruszenie 3622

    Misiewicze do PKW!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ant(2016-12-29 09:22) Zgłoś naruszenie 3018

    Doby pomysł, bo chodzi o przeciwdziałanie prymitywnym kantom w wyborach, polegającym na dopisywaniu krzyżyka w celu unieważnienia głosu. Tam gdzie o wyborze może decydować kilka głosów, "unieważnienie" kilku głosów na przeciwnika może zdecydować o wyborze. Zatem inicjatywa słuszna. Tak samo ta PKW. Przecież ta komisja to jest FARSA. Dawno powinni tam zatrudnić ludzi, którzy ogarniają rzeczywistość, a nie zagubionych w świecie elektroniki.

    Odpowiedz
  • Jan(2016-12-29 10:31) Zgłoś naruszenie 4749

    Obecna opozycja przegra z kretesem każde uczciwe wybory. Cała ich oraz ich sponsorów nadzieja w tym, że następne uda się sfałszować. Jeśli przyjęty zostanie projekt, który temu zapobiegnie, to nigdy demokratycznie ie odzyskają władzy. Z bardzo prostego powodu - ich rządy nie stworzyły korzystnych warunków życia dla większości. Jak ktoś w XXI wieku promuje oligarchię, to nie ma szans na wygranie wyborów.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2016-12-29 11:40) Zgłoś naruszenie 1611

    Podstawą, którą należy wprowadzić do Ordynacji Wyborczej jest nałożenie obowiązku poszczególnym kandydatom złożenie oświadczenia jego pochodzenia do pięciu pokoleń wstecz, zarówno ze strony Matki jak i Ojca. Pochodzenie przed wyborem musi być przy nazwisku kandydata na ogólnodostępnych ogłoszeniach wyborczych. Po takiej zmianie przepisów nie ma takiej możliwości sterowania wyborami z zewnątrz, co widzimy dzisiaj w wykonaniu PO i Nowoczesnej.

    Odpowiedz
  • helena(2016-12-29 12:37) Zgłoś naruszenie 2513

    Też jestem za zmianą , pamietam ostatnie wybory samorządowe które w/g mnie do tej pory nie są jasne!!! Te głosy nieważne sa jakaś paranoją!!! Sędziowie którzy jakoś nic nie widzą na jawne przekrety itd!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • el(2016-12-29 12:57) Zgłoś naruszenie 2010

    Jestem za zmianą ordynacji wyborczej. Postuluję wprowadzenie JOW, jak chciał tego Kukiz15, ograniczeniem liczby kadencji do dwóch, możliwości rejestracji kandydata bez konieczności tworzenia komitetu wyborczego, bezpośrednich wyborów starosty i marszałka województwa, bezpośredni wybór prezesów sądów, pozbawieniem radnych wszelkiego stopnia diet (funkcja społeczna) i ograniczenie ich liczebności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Proste jak BUDOWA CEPA ...?(2016-12-29 13:20) Zgłoś naruszenie 910

    J.Mikke herbu KORWN ma już dawno wyrobioną opinię ... "Gdyby Wybory mogły coś zmienić , to już dawno byłyby zakazane" . Jak nie JEDNI , to DRUDZY przy ŻLOBIE. Żeby trafić ... do ŻŁOBU, nie trzeba przecież znać się na GEOGRAFII. Wystarczy mieć jedynie dobrego "NIUCHA" i znać drogę do GURU swojego PLEMIONA.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-12-29 13:36) Zgłoś naruszenie 227

    czego się boją,wybory powinny być uczciwe, uczciwi bez obaw

    Odpowiedz
  • zzz(2016-12-29 13:54) Zgłoś naruszenie 187

    Dobre propozycje. Gminne sitwy obawiają się patrzenia na rączki ?

    Odpowiedz
  • Obserwator(2016-12-29 14:15) Zgłoś naruszenie 2110

    Widzę, że Państwo nie zauważacie podstawowej zależności, polegającej na tym, że to nie partie polityczne wygrywają wybory, lecz poszczególne narodowości z pochodzenia kandydatów. Zwróćcie uwagę, na fakt, że żaden Polak nie zostanie wybrany do parlamentu Izraela (Knesetu).. Podobnie w Niemczech i innych krajach. W Polsce problemem jest pochodzenie skrzętnie ukrywane w Ordynacji Wyborczej.

    Odpowiedz
  • burak(2016-12-29 14:18) Zgłoś naruszenie 194

    dwie kadencje i aut- świeża krew a nie całe życie i nic nie robienie ?jak nic nie zrobili 8 lat to nic nie zrobią przez następne ..................pomysłu brak tylko żłób pełen...........

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EWA(2016-12-29 15:15) Zgłoś naruszenie 133

    A ja żądam zmiany prawa wyborczego w następujący sposób: 1. usunięcia w ustawie o samorządach możliwości kompletowania zarządów sejmików wojewódzkich z osób nie pochodzących z demokratycznych wyborów, tylko z układów partyjnych. Cały sejmik ma pochodzić z wyborów!! 2. nałożenia na wszystkich kandydatów do władz wybieralnych obowiązku podawania narodowości! 3. ustawowej możliwości odwoływania członków wszelkich władz wybieralnych w trakcie kadencji, kiedy suweren stwierdzi, że członkowie władz nie wykonują swoich obowiązków reprezentowania woli wyborców.

    Odpowiedz
  • EWA(2016-12-29 15:36) Zgłoś naruszenie 53

    W państwie demokratycznym nie może dochodzić do takich skandali, jak w Olsztynie http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/5476-posel-maciejewski-spalarnie-to-blad-najnowsze-slajd-kafelek.html nie dziwię się, że "opozycja jest przerażona"......

    Odpowiedz
  • kacperek(2016-12-29 16:15) Zgłoś naruszenie 117

    Ciekawe,ciekawe? To my mamy jakąś opozycję? Z tego co widać to zgraja kiepskiej jakości kabareciarzy i drobnych złodziejaszków.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-12-29 17:58) Zgłoś naruszenie 71

    List do Prezydenta RP z 19 grudnia 2016 r. i Koncepcja prawa wyborczego są autorstwa Ruchu Kontroli Wyborów - zob. http://ruchkontroliwyborow.pl/pilne-list-do-rzadzacych-polska/ a nie jak podaje powyższy artykuł organizacja o podobnej nazwie, tj. Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy. Jeden z rozmówców p. Artura Radwana pan Jan Rzepa (ze Stowarzyszenia RKW) jakby nie zauważa, że konsultuje tekst o inicjatywie nie jego organizacji. Autor też tego nie zauważa. Ciekawe, czy to tylko niefrasobliwość pana redaktora, czy celowa manipulacja?

    Odpowiedz
  • wyborca(2017-01-01 13:26) Zgłoś naruszenie 24

    To nic innego jak projekt rządowy pod przykrywką tego Ruchu-chcą rządzić jak najdłużej

    Odpowiedz