statystyki

Gdy sąd ma stare personalia strony

autor: Anna Krzyżanowska21.12.2016, 07:28; Aktualizacja: 21.12.2016, 07:33

Czy zmiana nazwiska chroni przed fikcją doręczenia, czyli uznaniem, że dwukrotnie awizowana przesyłka dotarła do adresata? Na to pytanie musi odpowiedzieć SN.

Zagadnienie, jakie trafiło do Sądu Najwyższego, brzmi dokładnie tak: „Czy warunkiem uznania za skuteczne doręczenia zastępczego w trybie art. 139 par. 1 k.p.c. jest wysłanie przesyłki sądowej na aktualne nazwisko adresata?” (sygn. akt III CZP 105/16). Zgodnie z przywołanym w pytaniu przepisem dwukrotnie awizowaną, lecz niepodjętą w terminie przesyłkę uważa się za doręczoną.

Czy wskazana fikcja doręczenia powinna znaleźć jednak zastosowanie w przypadku, gdy list adresowany jest na stare, panieńskie nazwisko odbiorcy? Jednoznacznej odpowiedzi nie daje orzecznictwo, które w tej mierze jest niezwykle ubogie. Tak przynajmniej uważa Sąd Rejonowy w Grudziądzu, który zdecydował się zainteresować tematem Sąd Najwyższy.

Nie znam tej pani

Sprawa, jaką rozpoznawał, dotyczyła nakazu zapłaty za nieuregulowany abonament telewizyjny, któremu 2 lutego 2016 r. nadano klauzulę wykonalności. Na postanowienie referendarza sądowego w tej mierze dłużniczka złożyła jednak sprzeciw. W skardze podnosiła, że od 10 lat posługuje się innym nazwiskiem, nie można więc mówić, że w sprawie doszło do skutecznego doręczenia odpisu nakazu zapłaty, a ten jest prawomocny. Grudziądzki sąd, próbując odnieść się do wskazanej argumentacji, prześledził orzecznictwo i piśmiennictwo prawnicze. Nie zdało się to jednak na wiele.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane