statystyki

Bilans Rzeplińskiego jako prezesa TK: Ani polityk, ani sprawny prezes

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki19.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:15
Interesująca jest linia dotycząca rozwiązań o istotnych skutkach dla finansów publicznych

Interesująca jest linia dotycząca rozwiązań o istotnych skutkach dla finansów publicznychźródło: Wikimedia Commons

Przyglądając się orzecznictwu TK z ostatnich lat, trudno oprzeć się wrażeniu, że sądowi konstytucyjnemu w tym czasie niespecjalnie leżała na sercu zasada odrębności i niezależności władzy sądowniczej od dwóch pozostałych władz.

Wolał raczej akcentować wywodzoną z konstytucji równowagę. Na dowód wystarczy wskazać chociażby wyrok z 7 listopada 2013 r., w którym sędziowie uznali za konstytucyjne regulacje, wprowadzające do sądów tzw. menedżerski sposób zarządzania sądami.

Polegał on na przekazaniu części władztwa nad sądem z rąk prezesa do rąk dyrektora sądu. Rozprawie przewodniczył prof. Andrzej Rzepliński, ale orzeczenie zapadło aż przy ośmiu zdaniach odrębnych. – Skoro TK wówczas przyklepał sposób menedżerski, nie ma się co dziwić, że teraz PiS idzie dalej i wprowadza przepisy, które czynią z dyrektorów marionetki ministra sprawiedliwości – mówi nam jeden z sędziów. Chodzi o projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, zgodnie z którym to minister sprawiedliwości, a nie prezes sądu będzie ich zwierzchnikiem.

Istotne jeśli chodzi o ustrój było orzeczenie w sprawie reformy, w ramach której zlikwidowano większość sądów rejonowych. TK badał wówczas przepisy, zgodnie z którymi to minister w drodze rozporządzenia tworzy i znosi sądy, i nie dopatrzył się w tym niczego nagannego. – TK stracił wówczas szansę na ściągnięcie cugli rządzącym. Kto teraz zabroni ministrowi Ziobrze jednym podpisem zlikwidować wszystkie sądy i w to miejsce stworzyć jeden sąd rejonowy w Warszawie, jeden okręgowy i apelacyjny? Dzięki temu przecież mógłby rozsyłać sędziów po całej Polsce bez ich zgody – narzeka jeden z sędziów.

Orzecznictwo TK z zakresu trójpodziału władz nie znajduje uznania także w oczach niektórych konstytucjonalistów. – Władza wykonawcza zawsze przejawiała w stosunku do sądowniczej tendencję zawłaszczeniową. Poprzednia koalicja skutecznie podporządkowywała sądownictwo powszechne władzy wykonawczej. Działo się to przy akceptującym stanowisku TK – zauważa dr hab. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Choć są i takie orzeczenia, które mogły być sygnałem dla PiS, że nie wszystkie ich pomysły na reformowanie sądownictwa zostaną uznane przez TK. Chodzi np. o wyrok, w którym TK uznał za niekonstytucyjne przepisy pozwalające ministrowi sprawiedliwości zaglądać do akt sądowych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • Inspektor Pracy(2016-12-19 09:07) Zgłoś naruszenie 624

  Dla mnie tej jegomość to najohydniejszy, dyspozycyjny POmocnik złodziei . Tusk ogłosił :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. "- A Oni to wszystko klepnęli że to jest zgodne z Konstytucją! POmyleńcy Mafii Tuskowej okradli z wieku emerytalnego nawet ludzi zatrudnianych w soboty i święta, za komuny i postkomuny także ponad ustawowo bez dni zamiennie wolnych ,zatrudnianych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy , na wszystkich zmianach – okradli Ich wstecznie najpierw przywłaszczając 5 lat z wieku emerytalnego wstecznie wprowadzoną Ustawą o Emeryturach Pomostowych (czytaj POdmostowych) a potem Im dołożyli jeszcze 2 lata do wieku emerytalnego i to wówczas gdy tacy jak On to akceptowali . Wszystko to w sytuacji::Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Czy lekarz Kopacz to rozumie?Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób,odebrano Im zapracowana radość starszego wieku (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy....Uważam ze to są przestępcy -w dosłownym znaczeniu --szczegóły poniżej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nauczyciele(2016-12-19 09:20) Zgłoś naruszenie 622

  Dziękujemy panie Rzepliński, że przez 6 lat "w zgodzie" z konstytucją, byliśmy zmuszani do pracy za darmo 2 godziny w tygodniu!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aleks(2016-12-19 08:01) Zgłoś naruszenie 393

  Cóż, ale Prezes ma zaległy urlop z 3 lat... Był tak zapracowany ze 3 lata urlopu nie mógł wziąć... Dziwne ze w instytucjach Panstwa mozna nie isc na urlop przez tyle lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-12-19 09:10) Zgłoś naruszenie 383

  Z TK zrobił Trybunał Dyspozycyjny, a najlepszym tego przykładem jest wyrok w sprawie "waloryzacji" emerytur w 2012 roku, przez co umniejszył trwale emerytury! Jeżeli ma sumienie, to powinno go zagryźć!

  Odpowiedz
 • uszi(2016-12-19 10:02) Zgłoś naruszenie 333

  NARESZCIE KONIEC KADENCJI TEGO OSZOŁOMA!!!

  Odpowiedz
 • suweren(2016-12-19 09:41) Zgłoś naruszenie 321

  mafia prezesów spółdzielni mieszkaniowych NIE TKNIĘTA choćby patykiem i taki to przedstawiciel kasty jest owacyjnie żegnany HAŃBA! więcej na "temida contra SM"

  Odpowiedz
 • miś(2016-12-19 12:08) Zgłoś naruszenie 272

  Nareszcie odszedł ten naczelny warchoł RP.

  Odpowiedz
 • Elander(2016-12-19 12:41) Zgłoś naruszenie 233

  Prezes urlopu nie brał przez lata , natomiast podrózował na koszt. państwa często : około 50 podrózy zagranicznych w ciagu kadencji w tym Chiny , USA etc . Nic dziwnego , że setki spraw leży odłogiem...: Prezes albo w mediach ogłasza wyroki albo siedzi na uczelni albo co drugi miesiac za granica :((

  Odpowiedz
 • najnowszy sądaż(2016-12-19 10:46) Zgłoś naruszenie 171

  c W grudniu zamiar głosowania na PiS deklaruje 35 proc. badanych, na PO - 18 proc., na Nowoczesną - 10 proc., na ruch Kukiz`15 - 8 proc., a na PSL - 5 proc. - wynika z sondażu Kantar Public. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-12-19 14:50) Zgłoś naruszenie 121

  cała prawda w tytule

  Odpowiedz
 • obiektywny obserwator(2016-12-19 10:38) Zgłoś naruszenie 431

  Łatwo Wam oceniać, a co Wy zrobilibyście na miejscu Pana Prezesa?, to nie jest łatwa praca. Zobaczymy co nowy pseudo prezes teraz zrobi, dla mnie już od samego początku widać, że nie podoła obowiązkom, jest za młody i za głupi (młody prawnik z telefonem w reku, to pajac).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Valdemort(2016-12-19 17:55) Zgłoś naruszenie 315

  to tak jak Duda - ani prezydent, ani mężczyzna - ot, produkt człekokształtny inaczej

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Leszek(2016-12-20 12:21) Zgłoś naruszenie 31

  Fatalny dyspozycyjny urzędnik. Dyspozycyjności nauczony jeszcze w PRL. Jeden z najbardziej szkodliwych dla polskiej racji stanu ludzi na przestrzeni ostatniej dekady. Dewaluował autorytet TK i środowiska prawniczego w zastraszającym tempie.

  Odpowiedz
 • No i ... ALLELUJA i do przodu ???(2016-12-19 21:14) Zgłoś naruszenie 27

  Te niektóre wpisy ... to tak po REKOLEKCJACH przed Świętami ??? . Czyżby były ważniejsze ... drugie Rekolekcje PIS-owskie ?

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-12-20 08:05) Zgłoś naruszenie 17

  Internauci, ale ujadacie, jak dzikie psy. Więcej kultury osobistej i mnie tej żółci. Sami sobie wystawiacie świadectwo. Jak stado baranów, jeden napisał coś głupiego, reszta to podchwyciła i też pisze bzdury. Więcej kultury Internauci.

  Odpowiedz
 • herold(2016-12-19 20:36) Zgłoś naruszenie 13

  Prezes Rzepliński dziś zakończył pracę. Emerytura ok 17,33 tys brutto

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane