statystyki

Sprawiedliwy podział pracy śledczych głównie na papierze

autor: Emilia Świętochowska15.12.2016, 07:26; Aktualizacja: 15.12.2016, 07:35

Wbrew zapewnieniom szefostwa prokuratury, że wyższe szczeble przejmują coraz więcej spraw z rejonów, w niektórych jednostkach regionalnych i okręgowych obciążenie śledczych spada.

Jolanta Szkilnik z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu nie potrafi ukryć zdumienia, kiedy przeglądając dane krajówki o liczbie postępowań przypadających na jednego śledczego, widzi czarno na białym, że statystycznie pracuje coraz mniej. – Jestem ogromnie zaskoczona. U nas zawsze pracowało się po 10–12 godzin, nic się pod tym względem nie zmienia. A sprawy prowadzą wszyscy bez wyjątku, nawet szefowa – mówi Szkilnik. – I będzie coraz ciężej, bo ostatnio pięciu z 17 naszych prokuratorów zadeklarowało, że zamierza przejść w stan spoczynku – dodaje.

Jak wynika z najnowszych danych skompilowanych przez Prokuraturę Krajową, przeciętny śledczy z sieradzkiej jednostki prowadzi średnio 3,8 spraw (stan na 7 października), podczas gdy jeszcze trzy miesiące wcześniej miał w referacie 5,1 postępowań. – Te statystyki nie mają absolutnie żadnego przełożenia na rzeczywistość – przekonuje Szkilnik.

Wniosek, jaki nasuwa się po ich analizie, jest jeden: obowiązujący od połowy kwietnia nowy regulamin, zgodnie z którym jednostki okręgowe i regionalne mają przejmować od rejonów najbardziej skomplikowane postępowania dotyczące najpoważniejszych przestępstw (przede wszystkim sprawy gospodarcze i finansowo-skarbowe, sprawy o błędy medyczne i cyberprzestępstwa) i w ten sposób odciążać śledczych z dołów, nadal nie przynosi oczekiwanych efektów. Prokuratura Okręgowa w Sieradzu nie jest bowiem wyjątkiem. W ostatnich miesiącach obciążenie śledczych spadło w sumie w blisko jednej trzeciej jednostek okręgowych, a także w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane