statystyki

Podtapianie więźniów CIA na Mazurach pozostaje zagadką

autor: Emilia Świętochowska14.12.2016, 07:28; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:59
Tajne więzienie CIA w Kiejkutach

Tajne więzienie CIA w Kiejkutachźródło: ShutterStock

Trwające od 2008 r. śledztwo w sprawie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach nadal nie przyniosło żadnych rezultatów. I tylko częściowo można to tłumaczyć faktem, że współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych zupełnie się nie układa.

Takie wnioski płyną z oceny wystawionej naszemu rządowi przez Komitet Ministrów Rady Europy odpowiedzialny m.in. za nadzorowanie wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez państwa strony konwencji.

Opinia ta dotyczyła rozstrzygnięcia z 2014 r. w sprawie Abd al-Rahima al-Nashiriego i Abu Zubajdy przeciwko Polsce. Obaj jako podejrzani o planowanie zamachów terrorystycznych byli przetrzymywani i torturowani przez amerykański wywiad na terenie tajnego ośrodka na Mazurach (skarga nr 28761/11). Jak stwierdził trybunał w Strasburgu, polskie władze współpracowały z CIA przy całej operacji, świadomie narażając więźniów na ryzyko nieludzkiego traktowania. Co więcej, nie przeprowadziły też skutecznego postępowania pozwalającego wyjaśnić, jak doszło do stworzenia w Polsce nielegalnego więzienia, oraz wyciągnąć konsekwencje prawne wobec tych, którzy przekroczyli swoje uprawnienia służbowe.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane