statystyki

Podtapianie więźniów CIA na Mazurach pozostaje zagadką

autor: Emilia Świętochowska14.12.2016, 07:28; Aktualizacja: 14.12.2016, 08:59
Tajne więzienie CIA w Kiejkutach

Tajne więzienie CIA w Kiejkutachźródło: ShutterStock

Trwające od 2008 r. śledztwo w sprawie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach nadal nie przyniosło żadnych rezultatów. I tylko częściowo można to tłumaczyć faktem, że współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych zupełnie się nie układa.

Takie wnioski płyną z oceny wystawionej naszemu rządowi przez Komitet Ministrów Rady Europy odpowiedzialny m.in. za nadzorowanie wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez państwa strony konwencji.

Opinia ta dotyczyła rozstrzygnięcia z 2014 r. w sprawie Abd al-Rahima al-Nashiriego i Abu Zubajdy przeciwko Polsce. Obaj jako podejrzani o planowanie zamachów terrorystycznych byli przetrzymywani i torturowani przez amerykański wywiad na terenie tajnego ośrodka na Mazurach (skarga nr 28761/11). Jak stwierdził trybunał w Strasburgu, polskie władze współpracowały z CIA przy całej operacji, świadomie narażając więźniów na ryzyko nieludzkiego traktowania. Co więcej, nie przeprowadziły też skutecznego postępowania pozwalającego wyjaśnić, jak doszło do stworzenia w Polsce nielegalnego więzienia, oraz wyciągnąć konsekwencje prawne wobec tych, którzy przekroczyli swoje uprawnienia służbowe.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane