„Nie” dla nowych zasad przydzielania spraw sędziom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.12.2016, 07:39; Aktualizacja: 13.12.2016, 10:51
prawo, sąd

Nowe brzmienie kontestowanego przepisu nie przypadło do gustu także prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowieźródło: ShutterStock

Przepis, zgodnie z którym sędziom nieobecnym w pracy nie przydziela się spraw, należy z regulaminu urzędowania sądów powszechnych po prostu wykreślić, a nie podejmować kolejną próbę jego naprawy.

Jest on bowiem nie tylko zbędny, ale i szkodliwy. Tak przynajmniej uważają prezesi sądów, którzy licznie zgłosili swoje uwagi do projektu zmieniającego regulamin.

Kością niezgody między Ministerstwem Sprawiedliwości a prezesami jest par. 47. Stanowi on, że sędziom nie przydziela się nowych spraw, o ile ich usprawiedliwiona nieobecność w pracy trwa powyżej siedmiu dni. Jak się okazało, przepis ten wywołał skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadził bowiem do tego, że sędziowie zostali obłożeni pracą nierównomiernie. Aby temu zapobiec, MS zaproponowało zmianę, zgodnie z którą z dobrodziejstwa par. 47 mogliby korzystać jedynie ci sędziowie, których nieobecność w pracy powyżej siedmiu dni będzie spowodowana chorobą. Od tej zasady będzie jeden wyjątek. Chodzi mianowicie o dodatkowy urlop należny sędziom na podstawie art. 92 par. 1 prawa o ustroju sądów powszechnych (sześć dni roboczych po dziesięciu latach pracy i dwanaście dni roboczych po piętnastu latach pracy). Tym, którzy będą z tego prawa korzystać, sprawy nie będą przydzielane. Wstrzymanie wpływu nie będzie jednak dotyczyć okresów od 15 czerwca do 31 sierpnia oraz od 15 do 31 grudnia. W tych terminach bowiem występuje albo kumulacja wpływu, albo kumulacja urlopów.

Prezesi sądów propozycje resortu uznali jednak za chybione. Co więcej, zdaniem np. prezesa Sądu Rejonowego w Bartoszycach próba naprawienia par. 47 regulaminu świadczy jedynie o tym, że regulacja ta była od początku złym pomysłem, gdyż utrudniła pracę w sądach. A skoro tak, to nie należy jej poprawiać, a po prostu par. 47 wykreślić z regulaminu.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane