statystyki

Wyrok rozwodowy może być dowodem przy unieważnieniu ślubu kościelnego

autor: Adam Makosz03.02.2012, 09:48; Aktualizacja: 03.02.2012, 13:36

Małżonkowie mogą starać się o uzyskanie orzeczenia o nieważności małżeństwa w Kościele katolickim nawet bez otrzymania rozwodu w sądzie cywilnym.

Reklama


Reklama


Rozmowa z Rafałem Kornatem, adwokatem kościelnym z Kancelarii Prawnej Kornat

Wiele osób po rozwodzie zastanawia się, czy mimo to mają dzisiaj szanse na uzyskanie kościelnego unieważnienia małżeństwa. Czy jest to możliwe?

Absolutnie tak. Prawo kanoniczne jest odrębną dziedziną prawa. Dlatego małżonkowie mogą uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego bez otrzymania rozwodu cywilnego. Mogą też mieć orzeczenie o rozwodzie cywilnym bez wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa w Kościele katolickim. Wyrok o rozwodzie cywilnym może być nawet w pewnym zakresie materiałem dowodowym, który zostanie wykorzystany w postępowaniu przed trybunałem kościelnym.

Kościelny proces o nieważność małżeństwa jest błędnie określany jako rozwód kościelny. W praktyce jest to jednak coraz częściej drugi proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym.

Na co najczęściej powołują się rozwiedzione pary lub ich adwokaci, składając skargę powodową do sądu kościelnego?

Najczęściej spotykaną przyczyną nieważności związku małżeńskiego jest niedojrzałość jednego z małżonków. Niedojrzałość emocjonalna jest określana jako defekt charakteru, który uniemożliwił wytworzenie poprawnych relacji opartych na miłości i szacunku wobec współmałżonka. Nie ulega również wątpliwości fakt, że taka niedojrzałość może dotyczyć jedynie sfery uczuciowej i osoba dotknięta taką jej formą może funkcjonować zupełnie prawidłowo we wszystkich innych dziedzinach życia.

Mówiąc najogólniej, jeżeli jedna ze stron nie jest w stanie podjąć obowiązków małżeńskich, a przyczyną niezdolności do ich wykonania są jej uwarunkowania psychiczne, to według judykatury trybunałów kościelnych nie mogą oni ważnie zawrzeć małżeństwa sakramentalnego.

Co powinien więc wskazać w skardze rozwiedziony małżonek, który chce doprowadzić do unieważnienia małżeństwa?

Trzeba pamiętać, że skarga powodowa to pierwszy i najważniejszy obraz stanu faktycznego przedstawiający problematykę prawną, nie jest to opis zgodnego pożycia stron do wystąpienia pierwszych problemów małżeńskich. Sam opis przedstawiający jedynie historię małżeństwa zapisany w skardze powodowej bez wyjaśnienia istoty problemu jest niewystarczający. Dlatego w treści skargi powodowej należy wskazać m.in. analizę charakteru strony z okresu przedślubnego, przedstawiając pewne symptomy nieprawidłowości. Jednocześnie pod uwagę bierzemy postępowanie strony w życiu małżeńskim, udowadniając tym samym odkryte niezdolności, które uniemożliwiły nawiązanie poprawnych relacji osobowych z drugim małżonkiem.

Czym zasadniczo różni się cywilny proces rozwodowy, od kościelnego unieważnienia małżeństwa?

Proces małżeński ma charakter pisemny i nie jest jawny. Nie ma zatem tak jak w sądzie cywilnym publicznych rozpraw, konfrontacji obojga stron wobec sędziego i świadków. Zeznania stron i świadków są składane indywidualnie w obecności sędziego audytora i notariusza (niekiedy wobec samego audytora). Strony składają jedno zeznanie.

Czy postępowanie przed trybunałem jest dwuinstancyjne i tak jak w sądzie cywilnym można odwołać się tutaj od niekorzystnego orzeczenia?

Trzeba powiedzieć nawet więcej – apelacja jest obowiązkowa w każdym przypadku. Przy procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa apelacja jest środkiem procesowym obowiązkowym, aby uzyskać wyrok prawomocny. W sprawach małżeńskich zasadą jest, że wymagane są dwa wyroki zgodne, aby wyrok był ostateczny i obowiązujący.

W momencie, kiedy w I instancji zostanie orzeczony wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa, to sprawa automatycznie kierowana jest do II instancji. Dalsze procedowanie umożliwia kolejnemu niezależnemu zespołowi sędziowskiemu jeszcze raz zapoznanie się ze sprawą. Postępowanie dotyczy sakramentu, dlatego też wyrok o nieważności z I instancji jest kolejny raz weryfikowany, aby w tak ważnej dla strony sprawie nie został popełniony błąd. Trybunał Apelacyjny zatwierdzi wyrok z I instancji dekretem, jeżeli skład sędziowski jest jednoznaczny w swej decyzji z pierwszą instancją.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • prawnik(2013-01-07 18:07) Odpowiedz 00

  unieważnienie małżeństwa, rozwód kościelny , unieważnienie ślubu kościelnego a to przecież stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.
  czu kancelaria kanoniczna to kancelaria na zasadach prawa świeckiego

 • prawnik(2013-01-07 18:07) Odpowiedz 00

  unieważnienie małżeństwa, rozwód kościelny , unieważnienie ślubu kościelnego - stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

 • prawnik(2013-01-07 18:09) Odpowiedz 00

  unieważnienie małżeństwa, rozwód kościelny , unieważnienie ślubu kościelnego - stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

 • prawnik(2014-05-20 11:26) Odpowiedz 00

  Istnieje możliwość otrzymania nieważności małżeństwa w kościele bez rozwodu cywilnego, ponieważ prawo kanoniczne jest międzynarodowe czyli obowiązuje nie tylko w Polsce a prawie na całym świecie - jednak tam, gdzie są sytuacje uregulowane Państwo - Kościół ( różnie sąd do tego podchodzą - ale prawne się zgadzam z autorem)

 • Bolesta(2014-05-23 09:27) Odpowiedz 00

  Witam,
  do Przedmówcy:
  nadto to są dwie odrębne Instytucje, każda rządząca się swoim prawem, co oznacza tym samym, iż to, co kwalifikuje się do rozwodu, może nie czynić zasadnym kościelny proces.
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

 • magda(2012-02-03 13:18) Odpowiedz 00

  rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa czy to wszystko oznacza, że można ślub kościelny unieważnić? ile kosztuje taki proces ?

 • nobi(2012-02-03 17:56) Odpowiedz 00

  ile czasu trzeba czekać na wyrok? w Krakowie ?

 • !!!(2012-02-04 17:59) Odpowiedz 00

  Co za bzdura!!!

 • !!!(2012-02-04 17:59) Odpowiedz 00

  Co za bzdura!!!

 • Mellon(2012-02-04 07:06) Odpowiedz 00

  A nie lepiej rozwieść się z kościołem - organizacją, która od tysięcy lat sprzedaje naiwnym wymyślone przez siebie lekarstwo na wymyśloną przez siebie chorobę?

 • młodzież(2012-02-04 22:43) Odpowiedz 00

  Do poz.6.W kościele katolickim nie ma rozwodów.Natomiast przy zaistnieniu pewnych faktów podczas zawierania małżeństwa,małżeństwo to może zostać uznane za nieważne/np.jedna ze stron została zmuszona do zawarcia małżeństwa,lub ukrywanie już istniejącej choroby psychicznej.../

 • monika(2012-02-05 13:31) Odpowiedz 00

  trzeba przejść taki proces, niewiele osób wie jak to jest żyć z mężem alkoholikiem i sędzia kościelny powiedział mi że mam z tym cierpieć bo sądy będą mi utrudniać otrzymanie nieważności ! hipokryzja ... chwała wszystkim, którzy mi pomagają przy procesie abym mogła znowu nazywać się katoliczką, ale przede wszystkim chodzi o sprawiedliwość, mój mąż ważnie przysięgał ? pytam się pseudo księży, którzy bronią za wszelką cenę ważności małżeństwa ? mąż mnie bije i znęca się nade mną wiedzą księża co to znaczy ... chyba raczej nie.
  Mam koleżankę w Niemczech, tam do spraw podchodzi się zupełnie inaczej bo w sądach kościelnych pracują świeccy

 • Słowo na niedzielę(2012-02-04 18:06) Odpowiedz 00

  Najpierw się trzeba zastanowiś po co się bierze ślub kościelny. Później się trzeba zastanowić co się przysięga i przed kim, czy to ma być dla parodii.
  Słowa przysięgi to nie jest zabawa i to powinien wiiedzieć zwłąszcza katolik. O jakkim unieważnieniu tu mowa. Może mi ktoś to wyjaśnic. W relikgii katolickiej jest jeden mąż i jedna żona o jakim tu mowa unieważnieniu. Po to aby znowu wziąć następony slub, wymawiać puste słowa przysięgi a za chwilę rozwód. Kośció nie uznaje chłopcze żadbnych rozwodów. Chyba że nie jesteś katolikiem, a wszystko na to wskazuje, alboi jesteś obłudnym prowincjonalnym katolikiem,. Co jest bardzo prawdopodobne.

 • Arletta Bolesta(2012-05-24 09:40) Odpowiedz 00

  Witam,
  jeżeli mogę polecić też art. nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa:
  http://artykuly.com.pl/szukaj?authorid=2261
  dr Arletta Bolesta
  adwokat kościelny

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama