statystyki

6 sposobów na to, jak skutecznie pozbyć się uciążliwego sąsiada

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz10.01.2012, 07:33; Aktualizacja: 10.01.2012, 10:43

Nikt nie powinien być bezradny wobec hałaśliwego i nagannego zachowania sąsiada. Wykorzystując przepisy, wprawdzie rozproszone w wielu ustawach, można doprowadzić do ukarania go, wyegzekwowania właściwego zachowania, a nawet spowodować wyeksmitowanie go lub sprzedanie jego lokalu.

reklama


reklama


1 Doprowadź do wniesienia do sądu sprawy o eksmisję sąsiada, który zakłóca spokój

Nawet gdy lokator opłaca czynsz w terminie i w wymaganej wysokości oraz zajmuje mieszkanie na podstawie ważnej umowy najmu lub innego tytułu prawnego, może z niego zostać wyeksmitowany wówczas, gdy zakłóca spokój i porządek w budynku. Na przykład urządza awantury lub głośne libacje i w ten sposób uniemożliwia sąsiadom nocny wypoczynek. Gdy zanieczyszcza i dewastuje systematycznie i uporczywie pomieszczenia, których wszyscy mieszkańcy używają wspólnie, np. piwnice, windy, zsypy, instalację elektryczną na klatce schodowej, to wówczas również można przyjąć, że czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku. Takie zachowanie sąsiada daje podstawę do wytoczenia przeciwko niemu powództwa o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia. Z pozwem do sądu o eksmisję może wystąpić inny lokator lub właściciel budynku. Natomiast w razie znęcania się przez lokatora nad rodziną z powództwem o eksmisję może wystąpić współlokator.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Jak wnioskować, aby sąd zobowiązał do zaprzestania zakłóceń przy korzystaniu z sąsiednich posesji

Czy można złożyć skargę do zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na hałasy i nocne awantury

Jak żądać odszkodowania za zalanie mieszkania spowodowane przez lokatora z góry

Czy można doprowadzić do ukarania sąsiada grzywną lub aresztem za zakłócanie spokoju i inne wykroczenia

Jak się zabezpieczyć przed sąsiadem piromanem

Czy można się domagać odszkodowania za szkody, które wyrządziły pozostawione bez opieki dzieci

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na to, jak skutecznie pozbyć się uciążliwego sąsiada.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • ZIT(2012-01-16 09:22) Odpowiedz 20

    ha ha ha - może pani Redaktorka spróbuje załatwić sprawę eksmisji ???
    Po pierwsze trzeba napisać pozew - bo inaczej sąd nie podejmie działania, następnie trzeba go opłacić bo sąd za darmo nie podejmie działania, ktoś to musi zrobić, Adwokat kosztuje- a mało kto napisze sam pozew do sądu bo nie wie jak sie to robi.
    Dodatkowo trzeba mieć dowody -udowodnić w sądzie że to prawda a wiec zeznania sąsiadów, policji, straży miejskiej.Proszę napisać jak to się robi a nie co jest tylko w prawie. jak wygląda rzeczywistość.
    Artykuł to bajeczka dla grzecznych dzieci- świadcząca o braku znajomości zagadnienia przez redaktorkę

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Wacek(2012-01-14 20:20) Odpowiedz 10

    Ten artykuł to mrzonki. Ciekawe czy autorka słyszała o ustawie o ochronie lokatorów ? Co najmniej rok trwa kosztowna przepychanka sądowa i jak już się cudem uda i taki ludzki śmieć dostaje prawomocną eksmisję, to okazuje się,że zabrania jej ww ustawa.
    Żyjemy w kraju dyktatury hołoty...niestety.

  • Steff(2012-01-16 11:52) Odpowiedz 00

    Autorka tego artykułu pewnie mieszka w pięknej willi z dala od sąsiadów i tak naprawdę podaje przepisy a nic nie wie o realiach w życiu z sąsiadami. To ja po trzech sprawach w sądzie (zakłócanie ciszy nocnej) wyprowadziłem się i kupiłem nowe mieszkanie. Ustne uzasadnienie sędziny : wiedział lub powinien przewidzieć Pan gdzie kupuje mieszkanie. Miałem dość, i niech nikt mi nie mówi o sprawiedliwości i demokracji w Polsce, bo czegoś takiego nie ma.

  • możliwe !(2012-01-13 08:45) Odpowiedz 00

    Jak w budynku mieszka sędzia to wygrają . wyroki takie są możliwe i sądy zasądzają, ale najczęściej wtedy kiedy ktoś osobiście doświadcza tzw.sąsiada

  • R.P.(2012-01-12 11:19) Odpowiedz 00

    Ktoś kto siedzi w temacie/ja/ to wie że taka eksmisja jak dojdzie to trwa latami.

  • Irena Anna(2012-01-16 12:33) Odpowiedz 00

    Bez przesady. Jeszcze nie widziałam psa który by nie szczekał.Jeżeli ktoś ma pozytywne nastawieneie do zwierząt to szczekający pies nie jest szczególnie uciążliwy.Przez kilkanaście lat o różnych porach szczekał jamnik mojej sąsiadki mieszkającej piętro wyżej i przyznaję że nie było to dla mnie jakoś szczególnie uciążliwe.Teraz sama mam psa który czasami szczeka czy mi się to podoba czy nie.Jednak zdarzają się przypadki że pies szczeka w nocy gdy ktoś obcy chodzi po klatce schodowej. Pies szczeka również w dzień, nawet gdy jestem w domu ponieważ słyszy szczekające i biegające po osiedlu psy bez opieki. Latwo jest oskarżać właściciela psa bo to jest najprostsze.

  • malinka(2012-01-17 11:30) Odpowiedz 00

    jak c hce przeczytac cały artykuł to każą mi zapłacic abonament gp

  • julita(2012-01-16 14:07) Odpowiedz 01

    Nasze kochane prawo budowlane zezwala na usytuowanie ogrodzenia do wysokści 2,20 m z elementów betonowych litych .W świetle prawa jest wszystko w porządku. Ogodzenie takie otrzymałam w prezencie od sąsiada , który nawet przreświty między płytami zabetonował. Ogrodzenie tego typu owszem ale nie przy działkach o pwierzchni 6 arów i w centum miasta. słuszna uwaga w jednym z komentarzy , że zyjemy w kraju dyktatury , hołoty i wszytko jest zgodnie w świetle obowiązujących przepisów PRAWA.

  • antysystem(2012-01-12 09:50) Odpowiedz 00

    Engi, piszesz tak sam z siebie czy po prostu z głupoty? Zresztą ani jedno ani drugie nie jest usprawiedliwieniem! No chyba że to twoja praca i ci za nią płaci Janusz czy Kazia. Ale to już tylko świadczy o całkowitej degrengoladzie...
    "Jeśli pozwolisz, by robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać."Antoine de Saint-Exupéry

  • Bi(2012-01-16 14:37) Odpowiedz 00

    Podsumowując artykuł: autorka wykłada teorię, ale ta bardzo słabo przystaje do rzeczywistości.

  • Engi(2012-01-11 11:48) Odpowiedz 00

    Janusz i Kazia moga mi zakłucac kiedy chca i jeszcze ich do siebie zaproszę bo to nieliczni normalni z ktorymi można wiele spraw poruszyc w tym zapuszczonym kraju.

  • BernadetaJutrosin(2015-02-28 19:44) Odpowiedz 00

    Witam!

    Od kilku lat mam problem z moimi sasiadami.A w szczegolnosci z jednym.Mieszkam w mieszkaniu komunalnym od 25 lat.Osoba mojego sasiada jest na tyle beszczelna iz uprzyksza nam zycie. Podglada nas i podsluchuje...
    Trzaska drzwiami a ze dzielimy ten sam korytarz i nasze drzwi sa blisko jego robi to specjalnie.Za kazdym razem wie kiedy wychodze z pokoju w tym momencie jest juz na korytarzu i w swojej kotlowni ktora znajduje sie zaraz przy naszym wejsciu. To ze mnie podglada i podsluchuje trwa juz pare dobrych lat. Stwierdzam ze moj limit dla niego sie juz wyczerpal i postanowilam dzialac. Jego osoba jest niebezpieczna dla otoczenia.

  • Kasia(2014-11-21 15:46) Odpowiedz 00

    A jeśli mieszka się na wsi ?!
    Ja osobiście w sądzie mam jedną sprawę i jedna w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i na tym zapewne się nie skończy.
    Sąsiedzi są zawzięci i fałszywi. Chodzi o budynek podzielony na dwie części i o drogę. Chociaż to za dużo pisania. Ostatnio napisałam wniosek o sprawdzenie przyłącza kanalizacyjnego i myślę, że trochę i pociągnie z portfela i stwierdzą, że trzeba było nie zaczynać. Bo do tej pory to oni pisali donosy na mnie. Co jeszcze mogę zrobić, aby życzliwi sąsiedzi dali sobie spokój ??

  • Kosiak(2014-07-13 19:31) Odpowiedz 00

    Witam, jakis czas temu zakupilem mieszkanie wraz z zona. Mieszkamy tu od niedawna gdyz trwal remont. Od poczatku sasiedzi z pozoru uprzejmi okazali sie co najmniej dziwni... Okazalo sie ze sa zlodziejami, czesto u nich bywala policja za zaklocanie porzadku, obserwuja czy jestesmy w domu, lapia za klamke co jakis czas sprawdzajac czy ktos jest w domu. Sprzedajacy to mieszkanie, zatail o sasiadach prawde ze sa niebezpieczni i mieli z nimi problemu, my boimy sie o bezpieczenstwo dzieci. Czy mozna podac do sadu sprzedajacych mieszkanie za zatajenie prawdy ??? Gdybym wiedzial ze jest takie sasiedztwo nie kupilbym mieszkania ani na tym pietrze, ani w tym bloku.

  • usmecenas(2012-12-25 04:30) Odpowiedz 00

    rzeczywiscie.Aotor tego artykulu jest pewnie mlody i superoptymistyczny.
    Nawet jesli jest prawo, to trzeba je wyegzekfowac.
    Kto i czym i za co?
    Mundurowi sa przepracowANI, SADY PRZELADOWANE.
    A lokator musi chodzic do pracy, by placic czynsz.
    A emeryta nie ma sily /i pieniedzy na sady i dojazd chociazby/

  • wzgardzony(2012-01-10 19:31) Odpowiedz 00

    Szanowna Pani Małgorzato. Zainteresował mnie ten artykuł z uwagi, że od kilku lat toczę wojnę z sąsiadem przez ścianę o zakłócanie spokoju przez wyjącego i szczekającego psa.Sam problem znęcania się nad zwierzęciem poprzez pozostawianie go na kilka lub kilkanaście godzin samego w mieszkaniu jest sprzeczny z ogólnie przyjętymi zasadami. Natomiast odbiór takiego koncertu to już zamach na zdrowie sąsiada. Pisze Pani o sposobach dochodzenia swoich praw.
    Dla mnie jest to kosmiczne marzenie by wymiar sprawiedliwości i organy ścigania zajęły się tą sprawą.Chociaż nie, bo zostałem ukarany przez Sąd Rejonowy w Drawsku Pom. za bezpodstawne powiadomienie policji o zakłóceniu spokoju po godz.22.00. Szczegóły mogę podać na Pani adres. W moim odczuciu przestrzeganie prawa i egzekwowanie prawa przez organy do tego powołane to bajka. Jest jedna różnica. Bajki zawsze się kończą optymistycznie, ale ja tego powiedzieć nie mogę.

  • benek(2012-01-10 20:11) Odpowiedz 00

    W nowoczesnej Polsce Palikota i kolorowej Polsce Szczuki problemem sa nie ci co stwazaja problemy ale ci co chca go rozwjazac ,usunac i jeszcze dostaja po glowie a wszystko mialo byc postawione na nogi.

  • emeryt(2012-01-11 08:27) Odpowiedz 00

    Pani autorka naczytała się bajek i próbuje pisać swoje.
    Dwóch pijanych meneli napastowało mnie w biały dzień na ulicy,bo odmówiłem "dychy"na "jabola".Powiadomiłem policję,przyjechali a jak,że... ?
    Z ofiary stałem się intruzem, jak śmię twierdzic,że są pijani,poza tym co zawracam "dupę"nie stwierdzono u mnie śladów świadczących o pobiciu czy szarpaniny. Ręce i nogi odmówiły mi posłuszeństwa. Postraszyłem "policjantów",że nie zostawię tego zdarzenia ot tak,nabrali wody w usta więc ich SPISALI. Na tym inerwencja się skończyła. Po odjechaniu polcjantów menele zaczepiali nastepnych, bo suchoty nie ustapiły.
    Pani wyjdzie na powietrze świerze, pospaceruje się po okolicy...potem niech napisze co przezyła i nie opisuje bajek.A o sądzie to następne opowieści...np. karania meneli.

  • joalra(2012-01-11 07:59) Odpowiedz 00

    Sąd sam z siebie nie wnosi sprawy. Robi to na wniosek zainteresowanego (poszkodowanego) sąsiada. Jeszcze tego by brakowało, aby sąd sam chodził po mieszkaniach i szukał uciążliwych sąsiadów. Najlepiej to usiąść i czekać, aż wszyscy wszystko za mnie załatwią? Ciekawa filozofia. Trzeba uporu, konsekwencji postępowaniu a nie takiego ułomnego malkontenctwa jakie tutaj widzę. Ponadto, nie jest znęcaniem się trzymanie w domu psa czy kota. Widzę jak w domach są zamykani i ubezwłasnowalniani starzy ludzie. Tylko oni nie krzyczą. Psa trzeba nauczyć cichego zachowania się (nie szczekania), ale to już zależy od jego właściciela. Przez ponad dwadzieścia lat moim sąsiadem był człowiek notorycznie uczący się gry na trąbce. I do dziś się nie nauczył. Na tyle nauczyłam się wyłączać z otoczenia, że dziś ta umiejętność bardzo mi się przydaje w innych gwarnych okolicznościach. I aby nic gorszego się Wam w tym Roku nie wydarzyło ... :)

  • krystyna(2012-01-10 21:38) Odpowiedz 00

    ja mam palącego na klatce.