statystyki

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych przed zmianą przepisów

autor: Łukasz Sobiech03.01.2012, 06:31; Aktualizacja: 03.01.2012, 09:12
Nowe rozwiązania w zakresie dyscyplinowania kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego zaczną jednak obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2013 r.

Nowe rozwiązania w zakresie dyscyplinowania kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego zaczną jednak obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2013 r.źródło: ShutterStock

Od 2013 r. zniknie możliwość zmniejszenia liczby posiadanych punktów karnych, zaś dwukrotne przekroczenie limitu 24 punktów będzie oznaczało konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Reklama


Reklama


Osoby, które za popełnione wykroczenia uzbierają ponad 24 punkty karne w ciągu roku liczonego od dnia, w którym doszło po raz pierwszy do naruszenia przepisów, nie stracą od razu uprawnień do prowadzenia pojazdów. Po przekroczeniu takiej liczby punktów karnych zostaną skierowani na specjalny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz towarzyszące mu badanie psychologiczne.

Takie rozwiązanie przewiduje nowa ustawa o kierujących pojazdami, która co do zasady zacznie obowiązywać już od 11 lutego 2012 r. Nowe rozwiązania w zakresie dyscyplinowania kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego zaczną jednak obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2013 r. Do tego czasu w mocy pozostają aktualne zasady związane z postępowaniem w przypadku przekroczenia dopuszczalnej liczby punktów karnych. Nie oznacza to jednak, że kierowcy, którym często zdarza się łamać drogowe zakazy, mogą spać spokojnie. Zawczasu powinni oni bowiem pomyśleć o zredukowaniu stanu swojego konta punktów karnych. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami ponowne przekroczenie po odbyciu kursu reedukacyjnego dopuszczalnej liczby punktów karnych będzie wiązało się dla każdego miłośnika czterech kółek z obowiązkiem powtarzania kursu i zdawania egzaminu na prawo jazdy.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Szkolenia w ośrodku

Obowiązkowej edukacji

Przepisów przejściowych

Jakie są ograniczenia dla młodych kierowców, którzy po raz pierwszy dostali prawo jazdy?

Jakie konsekwencje niesie ponowny egzamin? Czy będzie obniżony limit punktów karnych?

Czy można stracić prawo jazdy za jednoczesne jednorazowe złamanie kilku przepisów?

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych przed zmianą przepisów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • marian(2012-07-16 12:08) Odpowiedz 00

    Posiadam prawo jazdy od 15-05-1963r. i już przeżyłem talony które były w pierwszym prawo jeździe, a później od widz misie gliniarza uzależnione było czy za dane wykroczenie zostanę skierowany na powtórny egzamin no, a teraz te głupie punkty. Zastanówcie się wy z bożej łaski rządzący czy aby to nie głupota i parodia z waszej strony? Od 1963 roku jeżdżę codziennie,jeździłem zawodowo ciężarowymi samochodami do 2005r,a do chwili obecnej też jeżdżę tylko że samochodem osobowym i po za dwoma niewielkimi stłuczkami można by było określić jako mini stłuczkami nie spowodowałem żadnej kolizji. Moim skromnym zdaniem główną przyczyną większości kolizji to złe drogi ze złą nawierzchnią i bardzo wązkie o bardzo małej przepustowości.Jednak rządzący aby ukryć swoją nieudolność wciskają nam kit o naszej nieudolności w kierowaniu pojazdami.No cóż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  • 123(2012-06-25 19:19) Odpowiedz 00

    Czyli dalej nic nie wiadomo . Do wczoraj mialem 16 punktow, wczoraj dostalem 24 punkty dodatkowo . Czyli teoretycznie mam 40. Jest czerwiec 2012. CO TERAZ? KURS? EGZAMIN? ZMNIEJSZENIE? O ILE? JAK I GDZIE?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama