Kto reprezentuje strony w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

16.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.06.2011, 11:19

Jeśli obydwoje małżonkowie wnioskują o stwierdzenie nieważności małżeństwa, mogą powołać wspólnego adwokata lub każda ze stron ustanawia adwokata indywidualnie.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Arletta Bolesta(2013-08-15 10:23) Zgłoś naruszenie 220

    Witam,
    polecam swój blog jak i artykuły na forum wieszjak.pl, w których poruszam kwestie kościelnego procesu małżeńskiego
    Pozdrawiam
    dr Arletta Bolesta
    adwokat kościelny

    Odpowiedz
  • pytający(2014-11-10 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    a w Warszawie czy Krakowie

    Odpowiedz
  • xxx(2011-06-16 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    adwokat fajna sprawa, bo jest lans na rozwody kościelne .

    Odpowiedz
  • ela(2011-06-18 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    XXX rzeczywiście fajna sprawa, tyle że nie istnieje coś takiego, jak "rozwód kościelny". Można jedynie stwierdzić nieważność małżeństwa, a to zupełnie co innego, niż rozwód.


    "Według ustawodawcy kościelnego jest to osoba, która posiada dyplom magisterski z prawa kanonicznego i przynajmniej rozpoczęła studia doktoranckie z kierunku prawo kanoniczne."
    Czy Autor mógłby mi wskazać podstawę prawną powyższego twierdzenia?

    Odpowiedz
  • anonim(2011-07-03 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Rafał Kornat, czy zgodnie z informacją z Watykanu, Papież chce utrudnić postępowanie w sprawie unieważnień?

    Odpowiedz
  • chomik xx(2011-07-01 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    rozwód kościelny , unieważnienie ślubu kościelnego czy unieważnienie małżeństwa kościelnego - która nazwa jest właściwa ? stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego , tyle tego jest , która nazwa jest prawdziwa ?

    Odpowiedz
  • anonim(2011-07-04 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    czy sąd kościelny jest przychylny wobec procesów kościelnych. Chodzi mi o aktualną sytuację, ponieważ wiem, że sądy biskupie różnie na takie procesy reagują

    Odpowiedz
  • ela(2011-07-05 07:36) Zgłoś naruszenie 00

    chomik xx właściwą nazwą jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.

    rozwód, to rozwiązanie małżeństwa, a coś takiego w Kościele katolickim jest zabronione, nie można też unieważnić ważnie zawartego małżeństwa.
    Można jedynie stwierdzić, czy małżeństwo było zawarte ważnie, czy też za względy na różne przyczyny nie zaistniało od samego początku.

    Odpowiedz