statystyki

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej

27.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 10:06

Po spłaceniu kredytu właściciel, którego nieruchomość była obciążona hipoteką, powinien złożyć w sądzie wieczystoksięgowym wniosek o jej wykreślenie.

Reklama


Reklama


1 Zażądaj od wierzyciela wystawienia oświadczenia o spłacie długu

Jeżeli właściciel nieruchomości zabezpieczył zaciągnięty przez siebie kredyt hipoteką, musi po jego spłacie dokonać starań, aby obciążenie zostało wykreślone z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Do wykreślenia hipoteki nie wystarczy jedynie oświadczenie właściciela o spłacie długu. Konieczne jest jeszcze potwierdzenie (zaświadczenie) wydane przez wierzyciela. Jeśli wierzycielem jest bank, podstawą wykreślenia hipoteki jest oświadczenie banku o spłacie zadłużenia. Jeśli wierzyciel nie jest bankiem, właściciel musi załączyć do wniosku oświadczenie o spłacie długu sporządzone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Sąd może dokonać wpisu w księ-dze wieczystej (jest nim również wykreślenie) na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym. Taka forma nie jest wymagana, gdy wpis następuje na podstawie dokumentu bankowego.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz TRZY pozostałe porady.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Michał(2011-04-29 13:21) Odpowiedz 00

    A ja czekam na sam wypis hipoteki już ponad 4 miesiące. Sprawdzałem przed chwilą swoją księgę na http://ekw.pl i wciąż nie ma wypisanej. Co zrobić w takim przypadku?

  • yerro(2011-04-27 16:25) Odpowiedz 01

    coś mi się wydaje, że do obciążenia KW hipoteką niezbędna jest forma aktu notarialnego a nie oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym. oczywiście, tylko w przypadku, gdy wierzycielem nie jest bank.
    szkoda, że fachowa gazeta wprawadza ludzi w kosztowny błąd.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama