Czy sąsiad może zabrać rozebrane ogrodzenie

Sąsiad rozebrał ogrodzenie stojące na granicy między sąsiadującymi działkami. Stwierdził, że ogrodzenie było już stare i nadawało się wyłącznie do rozbiórki. Wcześniej takiej decyzji nie konsultował. W dodatku zabrał materiały, jakie zostały po rozbiórce, twierdząc, że to on postawił ogrodzenie i dlatego miał prawo je zabrać. Czy sąsiad ma rację?

Czy można zrywać owoce z krzewów

Działka nie jest ogrodzona. Zamiast płotu między nią a gruntem sąsiada rosną krzewy drzew owocowych. Podobno posadził je poprzedni właściciel mojej działki, ale nie mam na to żadnego dowodu. Czy mogę zabronić sąsiadowi zrywać owoce?

Czy należy dbać o stałe znaki graniczne

Od dłuższego czasu sąsiadujące ze sobą nieruchomości nie były ogrodzone. W konsekwencji zaczynają znikać stałe znaki graniczne. Czy mogę zmusić sąsiada, aby współdziałał przy rozgraniczeniu gruntów?

Czy można żądać sądowej ochrony

Na niezabudowanej działce budowlanej czytelnika sąsiedzi urządzili dzikie składowisko odpadów. Czy w takiej sytuacji można skierować sprawę do sądu?

Czy można przywrócić władztwo nad rzeczą

Po przyjeździe na łąkę jej posiadacz zauważył, że część działki została zaorana przez sąsiada. Czy poszkodowany rolnik można bezpośrednio zapobiec dalszemu naruszeniu posiadania?

Czy posiadanie jest chronione

Po powrocie z pracy czytelnik zastał zamknięte mieszkanie. Okazało się, że zostały wymienione zamki do posesji, a osobiste rzeczy były wystawione przed drzwiami. Czy w takiej sytuacji czytelnik może domagać się przywrócenia posiadania?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób rozwiązywać spory między właścicielami nieruchomości.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.