statystyki

W jakich przypadkach możliwe jest dokonanie zwrotu dopłat wspólnikom spółki

autor: Kt13.09.2010, 16:05; Aktualizacja: 13.09.2010, 16:08

Zasady zwrotu dopłat może określać umowa spółki. Może ona dopuszczać np. zwrot w sytuacji, gdy sprawozdanie finansowe spółki wykazuje straty, lub też przewidywać zwrot dopłat z odsetkami. Umowa spółki może również stanowić, że dopłaty są bezzwrotne, lub zakładać inne aniżeli równomierne zasady zwrotu dopłat wspólnikom.

Reklama


Reklama


Jeżeli w umowie spółki brak postanowień na temat zwrotu dopłat, zastosowanie znajdą przepisy art. 179 k.s.h. Decyzja o zwrocie dopłat może być podjęta, gdy dopłaty nie są wymagane na pokrycie straty spółki, zaś zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamiarze zwrotu dopłat. Ogłoszenie takie ma charakter informacyjny i wierzycielom spółki nie przysługują roszczenia z tym związane (inaczej aniżeli w przypadku postępowania konwokacyjnego i ogłoszenia o zamiarze obniżenia kapitału zakładowego).

O zwrocie dopłat powinni zadecydować wspólnicy, podejmując uchwałę, gdyż do momentu podjęcia uchwały wspólnikom nie przysługuje roszczenie o zwrot dopłat. Niezależnie od uchwały w sprawie zwrotu dopłat zarząd spółki zobowiązany jest upewnić się, że uchwalony przez wspólników zwrot dopłat jest dopuszczalny z punktu widzenia ograniczeń określonych w art. 189 par. 2 k.s.h. Przepis ten zakazuje spółce dokonywania wypłat z jakiegokolwiek tytułu na rzecz wspólników z majątku potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego. Oznacza to, że spółka może dokonać zwrotu dopłat na rzecz wspólników tylko w takim stopniu, w jakim zwrot nie spowoduje spadku wartości aktywów netto spółki poniżej wysokości jej kapitału zakładowego. Wysokość dopuszczalnego zwrotu dopłat zależy od wartości nadwyżki aktywów netto spółki nad jej kapitałem zakładowym. Jeżeli wartość nadwyżki jest mniejsza od wartości uchwalonego zwrotu dopłat, to spółka będzie mogła dokonać tylko częściowego zwrotu dopłat. Jeżeli zaś wartość aktywów netto spółki jest mniejsza od wysokości jej kapitału zakładowego, to zarząd nie jest uprawniony do dokonania zwrotu dopłat pomimo podjęcia przez wspólników uchwały o zwrocie dopłat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama